Православните верници го слават Богојавление – Водици
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител. Празникот се нарекува уште и Водици поради големиот водосвет што го извршува црквата на овој ден. Традиционално, во реките се положуваат крстови, а оној што ќе го фати Светиот крст се верува дека ќе го следи благослов и среќа во текот на целата година. Фаќањето на крстот значи с...
Јане Ченто во Шутка се противел да го предаде мобилниот
Мобилен телефон, мобилен полнач, импровизиран кабел за полнење мобилен телефон и други недозволени предмети биле пронајдени вчера при редовен претрес на собите во истражниот затвор Шутка кај лицето Јане Ченто, соопштуваат од Истражниот затвор Скопје. Директорот на затворот Ѓоко Котевски потврди дека службените лица издале наредба да ги предаде недозволените предмети, на што тој се спротиставил и пружил активен и насилен отпор. Службените лица на тоа одговориле со зафат согласно утврдените професионални протоко...
Дескоска: Секој има право да пријави корупција и да биде заштитен
Министерката за правда Рената Десковска денеска демантираше дека граѓаните нема да можат да пријават случаи на малверзации во Антикорупциска комисија. – Апсолутно не е спречено, напротив, во законот една од клучните одредби е дека секој има право да пријави корупција и не само да пријави, туку и да биде заштитен од пријавата за тоа што пријавил, значи да нема никакви последици заради пријавата. Јас ги охрабрувам сите граѓани веднаш по формирањето на Антикорупциската комисија секое сознание што го имаат за нерегу...
„Независните“ ги бранат пазарџиите
Осумчлената независна пратеничка група е загрижена поради реакциите на пазарџиите и најавуваат дека од понеделник ќе побараат средби со нивни претставници. „Ќе ги разгледаме нивните барања. Очигледно е дека луѓето се затекнати, а наша должност е да им излеземе во пресрет“, велат за „Независен“ од независната пратеничка група....
Гласањето за Преспанскиот договор во грчкиот парламент кон крајот на следната недела
Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека гласањето за Преспанскиот договор во парламентот ќе се случи кон крајот на следната недела. По состанокот со претставници од владејачката СИРИЗА, Вуцис рече дека процесот ќе почне во следните неколку денови, најпрвин на комисиско ниво, а потоа ќе се најде на пленарна седница. „Секој ќе има можност да се искаже“, нагласи Вуцис, додавајќи дека гласањето најверојатно ќе се случи кон крајот на следната недела. Моментално, владејачката СИРИЗА располага со 1...

cheap Ncs gymshark Yoga clothing free sex movie NCS European News Web cheap Ncs yeti cup Japan porn video NCS European News Web cheap Ncs anello backpack cheap Ncs hydro flask Water bottle Ncs Shopping Ncs's News