show all Најнови вести

Најнови вести

Прочитај повеќе
show all Македонија

Македонија

Алијанса за Албанците бара институциите да го протресат Универзитетот на Рамиз Мерко за фиктивни дипломи

ДУИ години по ред, како дел од централната власт и која многу години раководи и со поголемиот дел од албанските општини, коишто имаат надлежности во образованието, со назначување на партиски

Read More

Видео снимка прифатена како доказ за убиството на Саздовски

Пред почетокот на денешното рочиште за Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски-Саздо, јавниот обвинител до

АНАЛИЗА: Само 3,2% од домаќинствата живеат “лесно” –  нов раст на минималната плата за подобра живеачка !  

Само 15,4% од домаќинствта можат лесно или подносливо лесно да ги задоволат потребите со вкупните месечни приходи, сите останати се

Патријарх Неофит: Со решавањето на името ќе се придвижи и црковното прашање

Бугарскиот патријарх Неофит очекува решавањето на прашањето за името на Македонија да го придвижи и македонското црковно прашање. – Се

Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат

Јавното обвинителство неделава ќе сослуша доста сведоци во рамки на истрагата за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, а очекува

Бесплатен превоз и денеска поради загадениот воздух во Скопје

Од Јавото сообраќајно претпријатие – Скопје соопштуваат деека согласно мерките за намалување на загадувањето на воздухот, користењето на јавниот превоз

Одложено судењето за 27-ми април, Апелација уште не решила за жалбата на Алими

Судењето за 27 април пак се одложи поради тоа што не се окончани правосилните решенија за амнестијата, поради што се

Русковска: Обвинителниот акт за „27 април“ нема суштински измени

Обвинителниот акт за случајот „27 април“ е само прецизиран, поради обвинетите кои беа амнестирани, без да бидат направени суштински измени,

Протести против Преспанскиот договор: Историјата им припаѓа на Грците!

Спорот со Македонија се претвора во судбинско прашање за грчкиот премиер Алексис Ципрас. Масовните демонстрации на грчките националисти дополнително ја

Кој новинар ја фати крагната годинава?

Она што се случи на Водици, е круна на несанкционираната практика на физички и вербални атаци врз претставниците на македонската

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран

Прочитај повеќе

Русија почнува судски процедури против „Твитер“ и против „Фејсбук“

 Рускиот државен регулатор во сферета на комуникациите Роскомнадзор, соопшти дека почнале судски процес проти американските интернет компании Твитер и Фејсбук. Тие се обвинети за непочитување закони со кои се бара

Read More

Анкета: Паѓа довербата во Путин

Рејтингот на рускиот претседател Владимир Путин „престана да биде неранлив“ што е последица од влошувањето на условите за живот во

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“: Брегзит е закана за мирот во Северна Ирска

Брегзит е закана за мирот во Северна Ирска, пишува денеска германскиот конзервативен весник „Франкфуртер алгемајне Цајтунг“ по бомбашкиот напад во

Брегзит: На маса ревизија на ирскиот мировен договор за да се надмине ќорсокакот

Европските медиуми ја пренесуваат информацијата на „Дејли Телеграф“ утрово дека британската премиерка, Тереза Меј, ја разгледува можноста за измени на

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката 

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во

(Видео) Епидемија на мали сипаници во Њујорк

Неалармантниот однос спрема малите сипаници и ширење невистини за опасноста од вакцината против вирусот во делови на Европа и САД,

Седми граѓански протест во Белград – овојат со барања до опозицијата

Во Белград и вчера беше одржан нов, седми голем масовен протест „Стоп на крвавите кошули“ за демократски слободи под слоганот

Бројот на загинати од експлозијата на нафтоводот во Мексико достигна 76 лица

Бројот на загинати од експлозијата на нафтовод во Мексико се зголеми на 76 лица, додека неколку десетици повредени со потешки

Новинарски здруженија во Србија реагираат на текст за нацистот Љотиќ во „Политикин забавник“

Независното здружение на новинари на Србија (НУНС) и Здружението на независни новинари на Војводина (НДНВ) денеска преку соопштение остро го

Тачи: Да се укинат таксите, поддршката од САД не е безусловна

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, вчера од премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, побара да се укинат давачките што беа воведени

Прочитај повеќе
show all Мозаик

Мозаик

ГАЛЕРИЈА: Жена прави персонализирани кукли за деца со попреченост во развојот

Додека во Македонија може да ви се случи соседите да ви се закануваат ако имате дете со пречки во развојот,  Ејми Јандрисевич, прави персонализирана кукла која изгледа како вас. Токму тоа

Read More

Истражување: Печурките го забавуваат стареењето

Научници од Универзитетот на Пенсилванија во САД, сметаат дека печурките од видот Болетус едулис може да го намалат стареењето на

Трансформација за 30 дена: Купуваше облека XXXL, а потоа одеднаш се појави во фустан величина S…

За тоа како е можно целосно да се смени физичкиот изглед ќе ни каже Елена Малинова. Таа успеа да изгуби

Почина најстариот маж во светот

Јапонецот Масазо Нонака, кој со 113 година беше прогласен за најстар маж на светот почина денеска во својот дом во

ВИДЕО: Азијци ја пејат познатата македонска песна „Ти само ти“

Хит на социјалните мрежи е дефинитивно ова видео на кое неколку кувари во ресторан во Азија ја пејат познатата македонска

(ВИДЕО) Талентираното момче од Македонија е хит на аеродромите: Со песна ги забавува патниците во Доха

Македонецот од Австралија, Христијан Спировски, кој потекнува од Битола одржа концерт на клавир на аеродромот во Доха. 30-годишниот  Христијан, кој

ВИДЕО: Погледнете ја новата провокативна и моќна реклама на компанијата Gillette

Компанијата Gillette, ја објави новата реклама која предизвика многу реакции. Кампањата е инспирирана од движењето #MeToo, а во неа главната порака

Индиски научници отфрлија теории на Ајнштајн

15 јануари 2019 Би-Би-Си – Лондон Индиски научници повторно тврдат дека тие ги измислиле авионите и истражувањето на матични клетки,

Прочитај повеќе
show all Шоу-биз

Шоу-биз

Ја обожававте како Шехерезад, а нејзиниот нов имиџ ќе ве остави без зборови! (ФОТО)

Турската телевизиска актерка Бергузар Корел (36) драстично го промени својот имиџ, па од она што и беше заштитен знак воопшто повеќе го нема! Имено, актерката која и донесе на домашната

Read More

Адриана Лима и Никол Шерцингер го украдоа целото шоу во Берлин (ФОТО)

Берлинската недела за мода собра многу познати фаци, а пред се доминираа убавиците. Гости на овој моден настан беа и

Карлеуша ќе полуди: Огњен Врањеш повторно провоцира! (ФОТО)

Пејачката Јелена Карлеуша се најде во центарот на порно скандал, кога фудбалер Огњен Врањеш објави нејзини голи фотографии. Приказната околу

Бред Пит наводно е во врска со Шарлиз Терон

Холивудскиот актер Бред Пит наводно е во врска со оскаровката Шарлиз Терон. Тие двајцата ги запознал поранешниот вереник на Терон,

Сергеј Варошлија: Битно другарката ќе му каже, топ си маче! (ВИДЕО)

Последно за оваа недела емисијата на Сергеј Варошлија изобилуваше со модни катастрофи, но и со некои личности кои сепак токму

Прочитај повеќе
show all Рецепти

Рецепти

Рецепт: Чоколадна бајадера со сусам

Фин и многу ароматичен колач … Потребно е: за првиот слој: 200 гр шеќер 150 мл вода 125 гр маргарин 100 гр печен сусам 200 гр мелени бисквити 1 лажица

Read More

Супа од лосос

Потребно е: 400 гр филети лосос 1 л зеленчукова супа 200 гр смрзнат грашок 200 гр смрзната пченка 2 средни компири 2 лажици маринирани капари 1

Чоколадни мини тортички без брашно

Потребно е (за 6 мини тортички): 100 гр мелени бадеми 20 гр какао во прав 1 лажиче прашок за пециво 1 јајце 1 зрела банана

Унгарски гулаш по оригинален рецепт

Земајќи ја предвид актуелноста на Унгарија деновиве еве еден едноставен рецепт:   Потребни состојки: 800гр. телешки бут 3 главици кромид

(ВИДЕО) „Маја готви“: Лосос и рижото со спанаќ

Во денешното издание на „Маја готви“ ќе ви понудиме лосос и рижото со спанаќ. За рижото постојат митови дека тешко

Прочитај повеќе

Така зборуваше Крсто

По 15 години (од 1974 до 1989.) молк и тотална ексомуникација од јавниот живот во некогашната СРМ, Крсте Црвенковски, едно време на самиот врв од коминистчката номенклатура во СФРЈ, објави

Read More

Грција и Македонија како сијамски близнаци

Неделните демонстрации против Преспанскиот договор во Атина уште еднаш покажаа дека помеѓу македонската и грчката десница и крајна десница речиси

Камен околу вратот

Се’ ми се чини дека операцијата „Преспански договор“ беше најлесниот дел од нашето приклучување кон посакуваната Европска унија. Спремен сум

Македонија се ослободува од себе

Седнав да правам ранг листа на најголемите заеби на човековата лекомисленост. Состојби на умот од кои луѓето останувале со празни

Кусата рака на Кремљ

Русија во обидот да го зголеми своето влијание на Балканот и него да го зачува како област на хаос и

40 кафеани

Е па, добро. Еве, се заврши оваа работа со името. И Законот за јазици се објави во Службен весник. Се

(ФОТО) Саше Политико: Никого не сум нападнал, јас ја повикав полицијата, јас бев повреден од инцидентот, за што има медицински наод од градска болница

Се надевав дека нема случајот да излезе во јавност затоа што не сакав да и наштетам на мојата сега веќе

Вина

Законот за јазиците кај многу Македонци разгорува идентитетски страв, поголем дури од стравот од Преспанскиот договор. Но таков закон е

Македонскиот електронски надреализам

Вчера ви пишував за електронскиот хаос на администрацијата. Еве ви уште еден пример. Како изгледаше електронското регистрирање во електронскиот даночен

Секој север има свој југ

Расправите во македонскиот и грчкиот парламент за „македонското прашање“ и тензиите во двете земји, кои имаат длабоки корени, повторно нè

Прочитај повеќе
show all Култура

Култура

Интересно откритие покажува дека жените во средниот век биле многу поангажирани сликарки отколку што се верувало

Траги од синиот пигмент што во средниот век се користел за сликање, биле откриени на забните наслаги на женa што починалa некаде помеѓу 1000-тите и 1200-тите години. Нeјзините остатоци биле

Read More

Сто години Баухаус

Нели е тоа нешто кај што има шрафови и шајки? Да, но „Баухаус“ е исто така и уметничка школа и

Јапонската влада бара експерт за Банкси да утврди дали графитот со стаорец е негово дело

Властите во Токио се обидуваат да ја утврдат автентичноста на графит со стаорец како држи чадор, дали е на мистериозниот

13 кратки, но интересни серии што ќе ви го привлечат вниманието

Денес речиси и да немаме време за долги серии. Поради ова мини сериите земаат сè поголем замав. Тие се одлични

Српскиот камерен оркестар, со мецосопранот Александра Петровиќ и тенорот Стеван Каранац настапија во Охрид, во организација на „Охридско лето“

Во пресрет на православната Стара Нова Година, во Србија наречена Српска Нова Година, во Охрид, концерт на класичната музика, приредија

Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Само 3,2% од домаќинствата живеат “лесно” –  нов раст на минималната плата за подобра живеачка !  

Само 15,4% од домаќинствта можат лесно или подносливо лесно да ги задоволат потребите со вкупните месечни приходи, сите останати се соочуваат со проблем. Населението во Македонија главно живее од плати

Read More

Тевдовски: Во земјите кои влегоа во НАТО 2004 година, невработеноста е намалена на 6,3 отсто

Влезот во НАТО ќе делува како катализатор на економскиот раст во Македонија, вели министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој во

Интервју со Анѓушев: Економијата ќе биде главен фокус на Владата за годинава

Раст на БДП од 3,2 отсто, па и поголем, интензивна градба на патната и железничката инфраструктура, гасоводот и на обновливи

„Фич“ го потврди кредитниот рејтинг ББ со позитивен изглед за Македонија

Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед, информираат од Министерството за финансии. –

Бизнисот против избори, бара фокусот да се стави на економската агенда

Најавите за предвремени парламентарни избори, што би се одржале заедно со редовните претседателски избори, ги раздвижија не само политичарите, туку и бизнисмените. Веднаш по барањето на опозицијата

Прочитај повеќе
show all Спорт

Спорт

Манасков: Толку ни е силата во моментот, далеку сме од европскиот и светски врв

Задоволство нема, но нема ниту разочарување. Ова е генералниот заклучок во таборот на ракометната репрезентација на Македонија по седумте настапи на СП во Германија и во Данска.  Но, индивидуално секој

Read More

Македонија заврши на 15 место на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација оствари победа против Чиле со 32-30 (16-16) во последниот меч од Светското првенство во Германија и Данска,

Македонија го освои 15 место на СП по победата над Чиле

Македонската ракометната репрезентација оствари победа против Чиле со 32-30 (16-16) во последниот меч од Светското првенство во Германија и Данска,

Агим Ибраими се врати во Шкендија

Поранешниот македонски репрезентативец Агим Ибраими се врати во Шкендија по повеќе од 12 години. Тој се обврза на двегодишна соработка

Рикардо преговарал со Мекларен пред да потпише за Рено

Новиот пилот на Рено, Даниел Рикардо, потврди дека водел преговори со Мекларен пред да се одлучи каде ќе ја продолжи

Прочитај повеќе
show all Видео

Видео

ВИДЕО: Путин традиционално за Водици се искапи во студена вода

Претседателот на Русија Владимир Путин и годинава учествуваше во капење на празникот богојавление Водици и се нурна во студена вода, соопшти Кремељ. Како што се наведува, тоа го направил во

Read More

ВИДЕО: Азијци ја пејат познатата македонска песна „Ти само ти“

Хит на социјалните мрежи е дефинитивно ова видео на кое неколку кувари во ресторан во Азија ја пејат познатата македонска

Сергеј Варошлија: Битно другарката ќе му каже, топ си маче! (ВИДЕО)

Последно за оваа недела емисијата на Сергеј Варошлија изобилуваше со модни катастрофи, но и со некои личности кои сепак токму

ВИДЕО: „Демонтирана“ Саботажа

„Демонтирана“ Саботажа, емитувана на 21 јануари 2019 година (петок) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“. автор: Среќко Поповски монтажа:

(ВИДЕО) Талентираното момче од Македонија е хит на аеродромите: Со песна ги забавува патниците во Доха

Македонецот од Австралија, Христијан Спировски, кој потекнува од Битола одржа концерт на клавир на аеродромот во Доха. 30-годишниот  Христијан, кој

Повторно на тапет модните катастрофи кај Сергеј Варошлија (ВИДЕО)

Сергеј Варошлија во новото издание на Студио „Мода“ и те како имаше работа. Имено модните катастрофи повторно беа на тапет,

Фудбалерот Огнен Врањеш објави голи фотографии од поп дивата Јелена Карлеуша (+18 ВИДЕО)

Вистински скандал го тресе Балканот деновиве откако фудбалерот Огнен Врањеш објави експлицитни фотографии од интимните делови на Јелена Карлеуша. Целата

ВИДЕО: Погледнете ја новата провокативна и моќна реклама на компанијата Gillette

Компанијата Gillette, ја објави новата реклама која предизвика многу реакции. Кампањата е инспирирана од движењето #MeToo, а во неа главната порака

(ВИДЕО) „Лица“ со Анета Кочишки: Џамбо Агушев го раскажа патот до својот успех

Вечерва се емитуваше најновото издание на емисијата „Лица“ на Анета Кочишки, а нејзин гостин беше човекот кој е еден од

(ВИДЕО) Објавен првиот трејлер за последната сезона од „Игра на тронови“

ХБО го објави првиот трејлер за осмата, последана сезона од светски популарната серија „Игра на тронови“. Сепак, како и вообичаено,

ВИДЕО: „Дрн-дрн“ Саботажа

„Дрн-дрн“ Саботажа, емитувана на 14 јануари 2019 година (понеделник) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“. автор: Среќко Поповски монтажа:

(ВИДЕО) Амди Бајрам на Ромскиот бал: Северна Македонија беше моја визија уште од 1996 година

Пратеникот Амди Бајрам кој е и претседател на партијата Сојуз на Ромите на Македонија, го отвори годинешниот традиционален Ромски бал

Прочитај повеќе