Последни вести

Најважни вести

Дали утре е денот „Д“, ќе побара ли Нова демократија гласање доверба на Владата на Ципрас?

Нова демократија најавува можно барање за гласање доверба на Владата на Ципрас. Во Атина е екипат...

Дали несогласувањата околу законот за јазици најавува можни предвремени избори?

Додека премиерот Зоран Заев вели дека не смее да има импровизации околу Законот и дека мислењето ...

Ѓорчев ќе се кандидира за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

– Објавувам и кажувам дека ќе се кандидирам за претседател. Имам искуство, мотивација, знае...

Ќе се чека на Венецијанска комисија за парите и армијата

 Одредбата која се однесува на армиските униформи а сега не е дел од Законот за употреба на јазиците доставен е до Венецијанската комисија, вели министерката за одбрана Радмила Шеќеринска, па ќе се чека мислење. Моменталните...

Видео: Вработени Тајландци во Сиднеј пеат македонска песна

Во македонско-тајландски ресторан на битолчанецот Иле Моша во Сиднеј се служи македонска скара, но и тајландски специјалитети. Токму готвачите кои се задолжени за таи храната направиле атмосфера која како “зараза” ...

Стотици илјади на антивладини протести во Венецуела – најмалку четворица загинати (ВИДЕО)

Веста дека Трамп го признава Хуан Гваидо за привремен претседател на Венецуела до изборите , дополнително ги вжешти илјадниците луѓе кои излегоа на протести. Лидерот на опозицијата денеска во Каракас повика на масовни протести пр...

Трамп бара да се обрати во Конгресот на 29. јануари

Претседателот на САД , Доналд Трамп во писмо до претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот , Демократката Ненси Пелоси напишал дека се радува на говорот на 29 јануари за состојбата на нацијата. ,,Би било многу жално а...

Уапсен монструмот , кој ја силувал девојката во кома, која што роди бебе (ВИДЕО)

Медицинскиот техничар , 36 годишниот Нејтан Сатерленд , кој работел во установата за тешки болни , е уапсен поради силување на девојка која десет години е во кома. Медицинскиот техничар е обвинет дека ја силувал девојката , ко...

Фудбалерот Сала испратил вознемирувачка порака пред исчезнувањето на авионот од радарот

Аргентинскиот фудбалер бил единствениот патник покрај пилотот во исчезнатиот авион кој во понеделникот околу 20 часот го загубил контактот со контролната кула. Според ББЦ , Сала преку апликацијата „ WhatsApp“ непос...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми