Старбакс со две кафулиња во Рим

Вести

Американскиот синџир кафулиња Старбакс (Starbucks) наскоро ќе отвори две установи во италијанската престолнина. Едниот Старбакс ќе проработи во близина на Ватиканските музеи, а за 2020 година е предвидено и второ кафуле во центарот на градот, во близина на станица Термини или плоштадот Шпанија.

Share

Мекдоналдс ги загуби своите права за брендот BigMac во Европа

Вести

McDonald’s Corp ги загуби своите права за трговската марка “Биг Мек” во Европската унија, по одлуката на европските регулатори, објави Ројтерс. Одлуката на шпанската канцеларија за интелектуална сопственост, исто така, им дава право на други компании да го користат името.

Share

Николовски присуствуваше на состанокот на меѓународните министри со германската канцеларка Ангела Меркел

Вести

-Нема единствено решение за сите проблеми, проблемите варираат, но решенијата треба да ги вклучуваат интересите и на малите и на големите земјоделски стопанства, како и способноста за регенерација на природата, односно грижата за животната средина“, порача канцеларка Меркел.

Share

Денес започнува најголемиот саем за храна и земјоделство „Зелена Недела“ во Берлин

Вести

-Прием кај канцеларката Ангела Меркел за министрите за земјоделство. Mакедонија после 10 години со национален штанд на Grüne Woche во Берлин. Промоција на нашето вино, преработки, храна и туризам на најголемиот агро саем во светот, истакна Николовски.

Share

Продолжен рокот за аплицирање за поврат на парите за камати на апликантите кои реализирале ИПАРД инвестиција

Вести Огласи

Новиот краен рок за поднесување на барањата за поврат на каматната стапка е до 15- ти февруари.

Share

Министерот Николовски од утре е во официјална посета на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена Недела“ во Берлин

Вести

Утре, во рамки на саемот, министерот Николовски ќе присуствува на Глобалниот Форум за храна и земјоделство, на кој што на меѓународните министри ќе им се обрати сојузниот канцелар др. Ангела Меркел, која што ќе зборува за значењето на дигиталните технологии за иднината на земјоделството.

Share

Министерот Николовски најави интензивирање на трговската размена со Египет

Вести

-Разговаравме за интензивирање на соработката во трговската размена помеѓу двете земји, особено за извоз на јаболка во Египет, рече Николовски.

Share

Денеска во Штип и Радовиш се одржа вториот инфо ден од едукативната кампања за ИПАРД Програмата 2014 – 2020

Вести

Денеска во Штип и Радовиш се одржа вториот инфо ден од едукативната кампања за ИПАРД Програмата 2014 – 2020.
-На наше големо задоволство интересот за јавните повици продолжува да расте. Во моментот има активни повици за две мерки, велат од МЗШВ. 

Share

Рекордни 718 понуди пристигнаа за јавниот повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари

Вести

Вкупно 718 понуди пристигнаа до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за учество на јавниот повик за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до 3 хектари. Рокот за поднесување на понуди заврши минатата недела, сега во тек е евалуација односно проверка на документацијата на понудите и во рок од 45 дена се очекува да се склучат договорите со оние земјоделците кои поднесле комплетна и уредна документација. 

Share

Средба Илиевски-Трајковски за проблемите со пчеларите

Вести

Раководителот на МЗШВ ПЕ во Битола Методија Илиевски одржа работна средба со пчеларот Менде Трајковски. На средбата од страна на Трајковски беа посочени проблемите со кои што се соочуваат пчеларите во пелагонискиот регион.

Share