ТОП ВЕСТИ

Д-р Фанка Гилевска: Кератоконус – многу почест отколку што знаеме

Пишува: Д-р Фанка Гилевска специјалист - офталмолог Кератоконусот е прогресивна болест на рожницата што се манифестира со нејзино истенчување и испакнување во вид на конус. Како...

Воспалението на белите дробови најмногу „удира“ после пладне, а срцевиот удар...

Во време кога сите сме изложени на стрес, а во голема мера и на нездрав начин на живот, болеста не прашува за возраст или...

Бактериите од усната шуплина ги покачуваат шеќерот и притисокот

Иако  официјално лошата хигиена на забите и устата не се наведува како причина за заболувања, се поголем е бројот на студии кои ја покажуваат...

Со исхрана против депресија!

ГАПС диетата се базира на поврзаноста на здравјето на цревата и цревната флора со севкупното здравје и имунолошката состојба на организмот. Авторката на овој...

Голем број цисти на јачниците минуваат спонатно

Истражување во кое учествувале 2000 жени, покажало дека кај  дури 21% од жените, цистите на јајчниците минуваат спонтано во период од две години. Исто...

Брадата лошо влијае на здравјето на мажите

Откриени се значително поголеми количества бактерии во примероците од брадите на мажите во споредба со крзното на кучињата. Со тестирање е востановено дека во...

Сакате здрава кожа? Оваа намирница мора да ја користите секојдневно

Јогуртот е многу здрав, особено за состојбата на кожата. Прво, го подобрува тенот, односно дава блескав и рамномерен тен на кожата ако се нанесува...

ФОТО И ВИДЕО

Skopje
scattered clouds
23 ° C
23 °
23 °
31 %
2.1kmh
40 %
вто
16 °
сре
19 °
чет
16 °
пет
16 °
саб
20 °

Најчитани во последните 7 дена

Популарно

Интервју со д-р Митко Караѓозов: Карциномот на дојка главно е испровоциран од хормоните од...

Загрижувачка е бројката на жени заболени од карцином на дојка, а уште поалармантно е што меѓу нив се се повеќе млади жени. Старосната граница...

Д-р сци. Сајковски: Децата родени со царски рез остануваат без добрите лактобацили

ДЕЦАТА РОДЕНИ СО ЦАРСКИ РЕЗ ОСТАНУВААТ БЕЗ ДОБРИТЕ ЛАКТОБАЦИЛИ - токму ова го отвора прашањето - Кој е најдобриот начин на породување? Најважната работа што се...

Еве зошто е добро дома да се има активен јаглен

  Активниот јаглен се добива со согорување на дрвенести материи и нивно третирање со кислород, со што јагленот станува порозен и способен да ги врзува...

Д-р Христовски: Кога човек тукутака паѓа на улица, не се обидувајте да ги применувате...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска/[email protected] На улица, во продавница, во автомобил, на плажа... Срцевиот удар не бира место, ниту, пак, време. Дали и како може да му...

Доц. д-р Ставриќ и д-р сци. Сајковски: На шест месеци бебето ја удвојува, а...

Пишуваат: Доц. д-р Катарина Ставриќ, имунолог - педијатар и д-р сци. Александар Сајковски, педијатар    Здраво бебе е најдобар показател за правилна исхрана и доволно количество млеко....

Неврохирурзите објаснија: Како Мајкл Џексон извел танцово движење кое биомеханички не било можно

Во спотот за песната „Smooth Criminal “ од 1987 година кралот на поп музиката Мајкл Џексон изведува движење, кое биомеханички е невозможно. Тајната на...

Веднаш на лекар, додека не е предоцна: Знаци дека имате сериозен проблем со хормоните

Хормоните се мошне важни за функционирање на целиот организам, но често умеат да се пореметат и да дојде до нерамнотежа на нивните нивоа. Важно...

Овие 5 намирници ги убиваат луѓето со висок притисок: Веднаш исфрлете ги од менито!

Според податоците на американскиот Центар за контрола на болести и превенција повеќе од половина луѓе и не знаат дека имаат проблем со високиот притисок или...

КАЛЕНДАР НА НАСТАНИ

Календар на настаниfree sex movie National Colombia Jersey cheap off white Dynamo, Kiev Asian sex video Basketball power tools for sale cheap fjallraven backpack best cheap phone from china zamalek, fans