Охрид

Свечено отвор3н царинскиот терминал на граничниот премин „Ќафасан“

Свечено отворен царинскиот терминал на граничниот премин „Ќафасан“

Струга, 16. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар денес свечено го отвори царинскиот терминал на граничниот премин „Ќафасан“, кој годишно го поминуваат

Туризам

Локална Самоуправа

Финална координација Георгиески-Спасовски: Прво ќе се уриваат објектите без правни пречки во активната зона на НП „Галичица“ и крајбрежјето

Финална координација Георгиески-Спасовски: Прво ќе се уриваат објектите без

Охрид, 15. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – При крај се подготовките за започнување на акцијата за уривање на дивоизградени објекти на подрачјето на општина Охрид, опфатени во регистарот кој

Интервју

Дебрца

Преподобен Симеон Столпник, во Дебрца денес се пеело семето за есенската сеидба

Преподобен Симеон Столпник, во Дебрца денес

Скопје/Охрид, 14. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 септември, Преподобен Симеон

Струга

Свечено отвор3н царинскиот терминал на граничниот премин „Ќафасан“

Свечено отворен царинскиот терминал на

Струга, 16. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар денес свечено го отвори царинскиот терминал на

Хроника

Викенд контрола на моторциклистите во Охрид

Викенд контрола на моторциклистите во Охрид

Охрид, 16. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Изминатиот викенд, на подрачјето на СВР Охрид, беа извршени зајакнати акциски контроли во сообраќајот во однос на прекршоци кои ги прават возачи на

Партии

Образование

Балкански летен универзитет во Охрид

Охрид, 5. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Факултетот за туризам и угостителство (ФТУ) од Oхрид, во соработка со престижниот француски високообразовен институт CIFE ја организира втората летна

Култура

Охридскиот народен театар со награда на фестивалот “Ристо Шишков“

Охридскиот народен театар со награда на фестивалот „Ристо Шишков“

Охрид, 13. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Претставата „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс, во режија на Софија Ристевска Петрушева, а во изведба на охридскиот Народен театар доби награда

Екологија

Бројчаникот на UNESCO на OhridPress одбројува, останаа 139 дена

Бројчаникот на UNESCO на OhridPress одбројува, останаа 139 дена

Охрид, 14. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Како едно колективно потсетување за сите до каде е реално дојдена работата со заштитата на Охридскиот регион, неодамна на OhridPress беше

Здравје

Ставрева: Првата помош значајна,некогаш и пресудна за спасување живот

Ставрева: Првата помош е значајна, некогаш и пресудна за спасување живот

Охрид, 14. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – По повод Светскиот ден на првa помош, денешен гостин во емисијата Vanco PLAY на Супер радио, во терминот од 11.00 до 13.00 часот гостин беше Мимоза

Економија

Свечено отвор3н царинскиот терминал на граничниот премин „Ќафасан“

Свечено отворен царинскиот терминал на граничниот премин „Ќафасан“

Струга, 16. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар денес свечено го отвори царинскиот терминал на граничниот премин „Ќафасан“, кој годишно го поминуваат