Кога компанија бара програмер, некако похипстерски изгледа на заинтересираните да им долови дека бараат нинџи отколку дека бараат луѓе кои ќе бидат подготвени до бескрај да се ѕверат во монитор барајќи багови во софтверот. Повеќе

Ако стане прежешко, ќе се пукаме

Кога температурата на Земјата ќе достигне 2 целзиусова степена повеќе од просечните температури во пред-индустриската ера, климата ќе почне д игра зголемена улога во воените конфликти шриум планетата. Повеќе

Во Бразил прават царски журки

Минути ја делат како ќе стане мајка. Таа е фенирана и со лакирани нокти а околу неа се 15-тина најблиски луѓе кои гласно навиваат, слават и со мобилни телефони го снимаат моментот кога лекарот со царски рез ќе го извади бебето од неа. Повеќе

Откриен исчезнатиот Да Винчи од 400 милиони евра

На јахта од 500 милиони евра. Повеќе

Колорадо стигна до милијарда долари данок од марихуана

За 3,5 години американската сојузна држава стигна до 500 милиони долари собрани од данок од легалната продажба на марихуана. За следните 500 им требаше само уште година и пол. Повеќе

Речник

Набрзинка / Daily

NetRoulette

Галерии
Анима // Florian W. Mueller
Анима // Florian W. Mueller
Чудовишта од флеките кафе // Stefan Kuhnigk
Чудовишта од флеките кафе // Stefan Kuhnigk
Хеј Пагани, још сте живи
Хеј Пагани, још сте живи
Приказни од Дивиот Капиштец
Приказни од Дивиот Капиштец
Bruce Springsteen - Tucson Train
Bruce Springsteen - Tucson Train
Спојлер алерт!
Спојлер алерт!
Еден дрон и една песочна бура
Еден дрон и една песочна бура
Логоа 2019, што и како
Логоа 2019, што и како
Ви текнува уште што треба да дадеме за во ЕУ?
Ви текнува уште што треба да дадеме за во ЕУ?

Offside

Торонто е шампион, Канада слави историски успех

Кошаркарите на Торонто Репторс славеа над Голден Стејт во шестиот меч од финалето на НБА и заслужено се шампиони, првпат во историјата. Повеќе

Off Cafè

Треба да биде модел што нема да излезе од мода. Треба да врвно изработена. И треба да ја задржи вредноста, без разлика што времето поминува.

Да, добра ташна е инвестиција. Па, да видиме. Повеќе

BookBox

Што е тоа „вистина“?
Не е само една

Kако се дефинира вистината? Уметници од Cause Collective решиле да тргнат по светот и да прашат колку што е можно повеќе луѓе. Повеќе