Ја видовме Топ 10 листата на Светската здравствена организација за здравствените опасности во 2019-та година и да знаете дека во Македонија речиси сè си имаме. Уште ебола и денга да нè спопаднат па да можеме со право да кажеме дека сме „светот во мало“. Повеќе

На еврото ќе му дојде крај кога Германија ќе биде подготвена пак да печати дојч-марки

Еврото моментално служи за цедење пари од периферијата на ЕУ и нивно префрлање во германски банки, а ако некогаш го видиме крајот на еврото тоа ќе биде само затоа што Германија така посакала, објаснува Јанис Варуфакис. Повеќе

Европа до Британија: Разбудете нè кога ќе знаете што сакате од брегзит

Пишувајќи пред неодамнешното гласање со кое беше одбиен планот на Меј за брегзит, колумнистот на Гардијан, инаку Данец, пренесува како целата драма им изгледа на сите други кои живеат вон островот: „Извинете што не можеме да бидеме возбудени околу гласањето. Од надвор, тоа личи само како уште повеќе парализирање и илузии.“ Повеќе

Пијте Арабика и Робуста, оти ќе ги нема

Дури 60% од познатите сорти кафе се во опасност поради климатските промени и другите бељи кои ја задесуваат оваа планета. Меѓу нив и оние најпопуларните. Повеќе

Што ако #10YearChallenge не е така наивен како што изгледа?

Веројатно е наивен и е само уште едно губење време по интернет и прегледување на фото архивите на вашиот телефон, но последниве неколку години толку многу народ се испоизгоре од доверба кон технолошките гиганти како Фејсбук, Твитер и слични, што веќе и на вакви челенџи почна да дува. Повеќе

Речник

Набрзинка / Daily

NetRoulette

Галерии
Индиски Водици со (1)20 милиони луѓе
Индиски Водици со (1)20 милиони луѓе
Andreas Häggkvist // Во име на загрозените видови
Andreas Häggkvist // Во име на загрозените видови
Харбин фестивал на мраз и снег 2019
Харбин фестивал на мраз и снег 2019
Хипер-автомобилот на Мерцедес од 2,5 милион фунти „Mercedes - AMG One“
Хипер-автомобилот на Мерцедес од 2,5 милион фунти „Mercedes - AMG One“
Викајте екипи од Дискавери!
Викајте екипи од Дискавери!
E, ова е вест
E, ова е вест
Мајки, како ќе знаете дека сте претерале со кашички?
Мајки, како ќе знаете дека сте претерале со кашички?
Џон Вик, тројката
Џон Вик, тројката
Тито, одбрани недела
Тито, одбрани недела

Offside

Со ваква одбрана не се победува Русија

Македонската ракометна репрезентација го запишува и четвртиот пораз во низа на СП 2019. Русија ја казни слабата борбеност на нашите ракометари кои играа многу млако во одбрана. Митревски беше одличен со 15 интервенции, но Киреев блесна со 19. Повеќе

Off Cafè

Наводно, морало да се прави фотосесија за веридба. Нешто вљубени, за рака, со поглед во далечина. Па, добро. Повеќе

BookBox

Градот што мора да замолчи за да се сними звук на виолина

Жителите на Кремона во Италија деновиве се особено чувствителни на звуци. Во обезбедување тишина е ангажирана дури и полицијата. Сето тоа само за да се направат квалитетни снимки од Страдивариуси за идните поколенија. Повеќе