Пелистер – заборавен планински убавец
Битола – Битолчани веќе одамна  не  веруваат, ниту се надеваат дека Пелистер  ќе стане атрактивна туристичка дестинација. Туристичка преродба на планинскиот убавец е запишана во многу предизборни програми, проекти, елаборати, студии, но низ годините ништо од тоа не се реализирало. Најстариот национален парк во Македонија неодамна одбележа 70 години од своето постоење, но оваа наша планина не може да се пофали со ништо друго освен со природните убавини.  Хотелот „Молика“ е отворен пред 25 години и овој објект е посл...
Османи: ДУИ е за заеднички кандидат на претседателските избори
Ставот на ДУИ е дека е време Македонија да има консензуален кандидат за претседател. Кандидат кој ги надминува етничките и партиските линиии, кој ќе спојува и ќе биде гласот во кризни моменти, истакна заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска, одговарајќи на новинарски прашања, пред средбата со генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), Мајлинда Брегу. Наведе дека претставниците на ДУИ во текот на претстојните денови со нивните коалициони партнери ќ...
Интервју со Маја Морачанин, претседателка на ДОМ: Не е време за предвремени избори
Маја Морачанин е пратеничка во македонскиот парламент, а минатата година дојде на чело на ДОМ, единствената зелена партија во нашата земја. Спроти претседателските избори, Морачанин во интервју за „Независен весник“ порачува дека новиот претседател треба да биде личност што ќе ги обединува граѓаните, како и дека Македонија заслужува да добие и жена на оваа позиција. Како припадник на зелените, таа е убедена дека иднината на планетата и човештвото е во зелените политики. Македонија мора многу повеќе да вложува во за...
ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици
ВМРО-ДПМНЕ денес поднесe иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност. Според ВМРО-ДПМНЕ  законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. „Указот за прогласување на законот за двојазичност е објавен само со потпис на Талат Џафери и без потпис на Претседателот на државата – Ѓорѓе Иванов, што е во целосна спротивност на Член 75 од Уставот, кој предвидува указите за прогласување на законите задолжително да се потпишуваат од Претседателот ...
Бесплатно скијање за деца во ски центарот Маврово
Ски центарот Маврово, денеска и утре, ќе овозможи бесплатно скијање за ученици додека не се вратат во училишните клупи. – Им излегуваме во пресрет и ги покануваме сите деца да бидат наши гости и да дишат чист воздух на планина додека да помине критичниот период. Се надеваме дека на оваа наша иницијатива ќе се приклучат и други институции за бесплатен транспорт и супервизија, бидејќи сите родители не се во можност да ги донесат учениците до Маврово, вели Огњан Циговски, директор на Ски Центарот Маврово. Оваа и...

free sex movie NCS European News Web cheap swissgear backpack NCS European News Web cheap tumi backpack cheap anello backpack Ncs's News cheap fjallraven backpack cheap off white Sportswear Japan porn video