Read More

Душко ја изневерувал Карлеуша со манекенка, за малку избегнат инцидент

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на српската пејачка Јелена Карлеуша, ја изневерувал со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, Тошиќ и Софија наводно се договориле да се
Read More

Попокатепетл повторно активен, исфрла столбови чад во висина од 3 километри

Вулканот Попокатепетл во централниот дел на Мексико повторно се активира исфрлајќи пепел и вжарени камења три километри во воздухот заедно со облаци од чад, кои се движат кон околните градови, соопшти
Read More

Наставник си ја избричи главата за децата да не му се потсмеваат на болен ученик

Али Мохамадин, пофесор од Иран, стана национален херој откако во знак на солидарност со својот болен ученик си ја избричи главата, пренесуваат локалните медиуми. Неговата постапка ја пофали и претседа
Read More

(Видео) Се стресе Влада, падна Миле

Портпаролот Миле Бошњаковски по завршувањето на денешната прес-конференција во Влада, доживеа мала незгода на скалите. Откако заврши со говорот во прес-центарот, слегувајќи утна една од скалите и падн
Read More

Тест на крвта открива Алцхајмерова болест до 16 години пред да почнат симптомите (ВИДЕО)

Едноставна анализа на крвта може да предвиди дали пациентот ќе развие Алцхајмерова болест до 16 години пред да почнат симптомите, открива нова студија. Според мерењето на промените во нивото на протеи
Read More

(Видео) Замрзнаа водопадите на Нијагара

Делови од Нијагарините Водопади замрзнаа откако температурата во тој дел од Америка се намали на -25 степени, пренесуваат светските медиуми. Посетителите деновиве објавуваат слики и видеа од водопадит
Read More

(Видео) Битолчанецот Христијан свири клавир и ги забавува патниците на аеродром во Доха

Македонецот Христијан Спировски, кој е со потекло од Битола, ги забавува патниците на аеродромот во Доха, Катар. Христијан одржа мини-концерт на клавир.  30-годишниот Христијан, кој живее во Мелбурн,
Read More

(Видео) Боно од „У2“ му ја испеа на Обама „Рамо, Рамо“ од Мухарем Сербезовски

На групата „Балкански хумор“ на социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави монтирано видео од настапот на групата „У2“, на кое главниот член во бендот, Боно Вокс, му го пееше хитот „Рамо, Рамо“ од Мухарем
Read More

Британски дилер со партнерката тврдат дека биле отруени од тајни агенти на Путин

Алекс Кинг и неговата партнерка Ана тврделе дека биле наднати со истиот нервен агенс новичок, со кој минатата година беа отруени поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија. Двојка
Read More

(Видео) Албанка вработена во финансии снимена како бара мито за неа и министерот

Мона Аликај, која работи како административец во албанското Mинистерство за финансии, била тајно снимена од еден граѓанин Албанец, како му бара мито за неа и министерот. Албанскиот државјанин вели де
Read More

Пратеник преку ноќ стана пратеничка

Германија го доби првот трансроден законодавец. Станува збор за пратеникот Маркус Гансерер член на коалицијата Зелени/Алијанса 90, кој се одлучил за промена на полот. Тој во иднина вољата на народот в
Read More

(Фото) Ана е најубавиот пилот во светот

Младата Парагвајка Ана Паула Кеспедес е најубавиот пилот на светот. Таа минатата година беше прогласена за мис на својата земја, а сега се пофали и со дозволата за пилот. Ана има само 21 година, а до
Read More

(Фото) Беквалац горда на својот внук Ноа

Пејачката од Нови Сад, Наташа Беквалац, на социјалните мрежи се пофали со фотографија од нејзиниот внук Ноа, за кој вели дека е многу горда. „Само да се пофалам со машки примерок од фамилијата Беквала
Read More

Британец најден мртов во својот дом, неговата сопруга е прва осомничена

Британецот Роберт Боб Хатавеј (66) умрел под тајни околности во домот што го делел со уште две девојки. Боб живеел одвоено од својата сопруга, која чекала бебе со друг човек. Пријателите велат дека Б
Read More

Замрзнаа Нијагарини Водопади (ФОТО)

Поради ниските температури во Северна Америка, замрзнаа Нијагарините Водопади. (Фото ЕПА) Студениот бран што го зафати североисточниот дел, Нијагарините Водопади ги претвори во мраз, а туристите неп
Read More

Чарли Шин е очаен за пари, сака да го продаде домот за 8,5 милиони долари

Холивудскиот актер Чарли Шин поради финансиските проблеми во кои западнал, е принуден да ја продаде својата луксузна куќа во Беверли Хилс. Актерот го продава својот дом за цена од 8,5 милини долари. В
Read More

Бојана Скендеровски ќе стане мајка

Поп-пејачката и водителка Бојана Скендеровски е бремена со второто дете. Таа веста за бременоста ја откри на социјалните мрежи и објави слика на која се гледа нејзиниот труднички стомак. Бојана со соп
Read More

Денес облаци, магла и врнежи од дожд и снег

Времето изутринава е облачно, во Полошко и Струмичко со магла, а магливо е и во делови од Скопската Котлина. На делот од Светиниколско преку Штип до Демир Капија дува умерен југоисточен ветер. Врнежи
Read More

Дневен хороскоп за 23 јануари

Овен (21.03 – 20.04) Сте успеале да го решите сето она што ве оптоварувало на деловен план и сега се чувствувате многу подобро. Имате потреба отворено да разговарате со саканата личност за работи кои
Read More

Мразот на Гренланд се топи четири пати побрзо отколку пред 15 години (ВИДЕО)

Мразот на Гренланд се топи многу побрзо отколку што претходно се мислеше, а веќе е можно да е дојдено и до точка на пресврт, сугерира ново научно истражување. Според оваа студија, објавена во американ
Read More

Затнат нос, загрижени родители! Што треба да знаете за вашето дете и бебе

Носот како орган има многу значајна физиолошка функција во заштита на долните дишни патишта, бидејќи самиот го навлажнува, го затоплува и истовремено прочистува вдишениот воздух. Оваа, пред се заштитн
Read More

Лејди Гага со две номинации за Оскар

Академијата на филмски уметности ги објави годинашните номинации за најголемата филмска награда „Оскар“. Со десет номинации води филмот „Рим“, а пејачката Лејди Гага доби две номинации, за главна женс