Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Влезот во НАТО ќе делува како катализатор на економскиот раст во Македонија, вели министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој во видеоизјава за медиумите посочува дека стабилноста и меѓународната позиција кои ги добива земјата со членството, кај земјите кои пристапиле кон Алијансата резултирале со повисоки инвестиции, поголема економска активност, намалување на невработеноста и подгинување на животниот стандард.


Бројот на загинати од експлозијата на нафтоводот во Мексико достигна 76 лица

Бројот на загинати од експлозијата на нафтовод во Мексико се зголеми на 76 лица, додека неколку десетици повредени со потешки или полесни изгореници се уште се наоѓаат во болниците, пишува мексиканскиот весник „Ел Универсал“.


Разводот ќе го чини Џеф Безос 70 милијарди долари

Основачот на „Амазон“, Џеф Безос (54), чие богатство е проценето на 140 милијарди долари, ќе мора половина од сето тоа да ѝ препушти на својата сопруга Мекензи, бидејќи немале предбрачен договор, а сега се разведуваат поради негово неверство.


За секој гол Sport Life донира по 2.000 денари во хуманитарни цели

По повод светското ракометно првенство, под кампањата „Голови за победа, голови за радост“, Sport Life организираат хуманитарна акција, наградувајќи го секој гол на македонските ракометари со донација од 2000 денари. Донацијата ќе ја проследи до Детска здравствена установа, што претставува уште една причина зошто треба да навиваме и да ги бодриме нашите ракометари.


Кочо Анѓушев, вицепремиер за економски прашања

Раст на БДП од 3,2 отсто, па и поголем, интензивна градба на патната и железничката инфраструктура, гасоводот и на обновливи извори на енергија, како и олеснување на царинските и административните бариери, најавува за годинава вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.Ncs's News NCS European News Web cheap Ncs fjallraven backpack NCS European News Web Asian sex video cheap Ncs off white Sportswear free sex video cheap Ncs hydro flask Water bottle cheap Ncs anello backpack cheap Ncs tumi backpack