притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Ѓорчев – прв кандидат за претседател

Ѓорчев – прв кандидат за претседател

Ѓорчев – прв кандидат за претседател Пратеникот Владимир Ѓорчев објави дека има желба и капацитет да ја води државата во следните пет години. Како свои адути ги наброја: искуството, знаењето, мотивацијата, чесноста, лојалноста, љубовта кон Македонија и победничкиот тренд што го покажал предводејќи ја кандидатската листа на ВМРО ДПМНЕ во пет изборни

Димитров-Брајовиќ: Црна Гора меѓу првите ќе го ратикува протоколот за влез на Македонија во НАТО

Димитров-Брајовиќ: Црна Гора меѓу првите ќе го ратикува протоколот за влез на Македонија во НАТО

Уверен сум дека Црна Гора ќе биде меѓу првите земји чие Собрание ќе го ратификува протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО, изјави претседателот на Собранието на Црна Гора, Иван Брајовиќ, кој престојува во официјална посета на Република Македонија. – Се радуваме што ќе ѝ се придружиме на Црна Гора во НАТО и во процесот на преговори

Забрана за сообраќај за камиони на патот Струга-Ќафасан и на Стража

Забрана за сообраќај за камиони на патот Струга-Ќафасан и на Стража

Поради интензивни врнежи од снег на патниот правец Струга – г.п. Ќафасан во 16:45 часот е воведена забрана за сообраќај за тешки товарни возила, соопштија од ЈП „Македонија Пат". Од истите причини  во 17:00 часот е воведена забрана за сообраќај за тешки товарни возила и на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража.

Законот за јазици ја раскара власта: Ахмети тврди едно, Заев го нападна ДУИ, Бошњаковски демантира криза, Османи уверува дека Законот е подготвен од нив

Законот за јазици ја раскара власта: Ахмети тврди едно, Заев го нападна ДУИ, Бошњаковски демантира криза, Османи уверува дека Законот е подготвен од нив

Законот за јазици очигледно ја раскара владејачката гарнитура лидерот на ДУИ Ахмети вели дека до Венецијанската комисија за проверка се испратени само делови од Законот за јазици, Бошњаковски демантира дека постои криза во односите меѓу СДСМ и ДУИ, Заев јавно го критикуваше ДУИ, а Османи упорно тврди дека Законот за јазици е подготвен од нив… Лидерот

Концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерена во 20ч. Дозволена количина 50 µg/m³.

193µg/m3 Струмица
110µg/m3 Гостивар
106µg/m3 Битола2
81µg/m3 Кичево
62µg/m3 Тетово
58µg/m3 Ректорат
57µg/m3 Миладиновци
55µg/m3 Кавадарци
50µg/m3 Куманово
40µg/m3 Мобилна
39µg/m3 Кочани
38µg/m3 Карпош
27µg/m3 Центар
21µg/m3 Битола1
0µg/m3 Лазарополе

Македонија

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ѓорчев се кандидира за претседател, Грците распраат за договорот,  македонска општина без ниеден лекар

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ѓорчев се кандидира за претседател, Грците распраат за договорот, македонска општина без ниеден лекар

Пратеникот Влатко Ѓорчев е првиот кандидат што ќе се пријави на огласот на ВМРО-ДПМНЕ да биде претседател на државата на претседателските избори. Тој  изминатиот период редовно беше присутен на јавни настани и посетуваше места од внатрешноста на земјата и интензивно ги критикуваше политиките на власта. Соседната земја да не постоеше, ќе требаше да

Војниците на АРМ добија чизми, во април и по две униформи

Војниците на АРМ добија чизми, во април и по две униформи

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Сите припадници на Армијата на Република Македонија добија нови чизми. Во касарната „Илинден“ денеска пристигна целосната пратка од 7.200 чифта чизми за припадниците на АРМ. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска најави дека до април очекува да пристигне и новата униформа за сите макдоски војници, односно

Законот за јазици ја бранува и јавноста и коалицијата СДСМ-ДУИ

Законот за јазици ја бранува и јавноста и коалицијата СДСМ-ДУИ

Законот за јазици повторно ја разбранува јавноста. Денеска собрaнискиот спикер Талат Џафери освен што се произнесе за Закнот најави дека наскоро ќе почне и собраниските седници да ги води на албански јазик. За испраќањето на Законот до Венецијанската комисија вели дека Владата не постапла спротивно на Уставот. – Сметам дека во смисла на уставноста,

40.000 специјални маски за пациентите во ризик Ќе купи Министерството здравство

40.000 специјални маски за пациентите во ризик Ќе купи Министерството здравство

Министерството за здравство соопшти дека во подготовка е набавката на специјални маски кои штитат и од ПМ2.5 и од ПМ10. „Ќе бидат набавени 40.000 специјални маски и ќе ги поделиме на пациентите во ризик. Малку доцниме, затоа што процедурите за набавка се долги”, велат од Министерство за здравство. Министерството вели дека ваква набавка е планирана

Хроника

Непознато лице нападнало возач на ЈСП

Непознато лице нападнало возач на ЈСП

Возач на автобус со број 19 вчера напладне додека возел бил физички нападнат од непознато лице. МВР соопшти дека возачот имал 54 години, а нападот се случил  додека автобусот сообраќал по булеварот Партизански одреди. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Македонскиот државјанин признал дека ја убил сопругата во Австрија

Македонскиот државјанин признал дека ја убил сопругата во Австрија

Несреќната жена отишла да купи храна за децата од супермаркет, каде ја пречекал напаѓачот и со два убоди од нож во вратот, ја убил на лице место. Триесет и шестгодишниот Албанец од Македонија, кој ја убил 32-годишната сопруга на паркинг пред супермаркет во Австрија, го признал убиството, пренесува „ Курир.рс “. Како што се дознало, нивниот брак, во

Ограбена обложувалница во Скопје

Ограбена обложувалница во Скопје

Две лица вооружени со пиштол синоќа околу 21 часот ограбиле спортска обложувалница на улицата „Благоја Стефковски“ во Скопје. МВР презема мерки за расчистување на случајот.

Девојка прегазила пешак

Девојка прегазила пешак

Во 20.00 часот на улица „22 Декември" во Струмица, 25-годишната Л.М. од Струмица, управувајќи патничко возило „Фолксваген Поло" со струмички регистарски ознаки, удрила во пешак. Се работи за 72-годишниот Б.В. од Струмица кој се здобил со тешки телесни повреди, по што бил пренесен во Медицински центар Струмица. Увид на местото извршила екипа од СВР

Скопје

Делови од Карпош, Аеродром, Кисела Вода и Студеничани утре без струја

Делови од Карпош, Аеродром, Кисела Вода и Студеничани утре без струја

Дел од корисниците лоцирани на булеварот „Партизански одреди“ зграда бр.39 во општина Карпош утре од 8 до 10 часот ќе останат без електрична енергија. Во периодот од 9 до 12 часот утре без струја ќе бидат корисниците од улицата „2“ во село Долно Лисиче, а од 9 до 15 часот дел од корисниците од селото Батинци, место викано Чупријан и улицата „1“ во

Без вода утре корисниците од „Партизанска“

Без вода утре корисниците од „Партизанска“

Општина Аеродром: Ќе ги разгледаме барањата на лицата со оштетен слух

Општина Аеродром: Ќе ги разгледаме барањата на лицата со оштетен слух

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, денеска оствари средба со претставници од Здружението на глуви и наглуви на Град Скопје. На средбата стана збор за проблемите и предизвиците со кои се соочува оваа група граѓани, како и за можностите за соработка на Здружението со Општина Аеродром. „Во наредниот период ќе ги разгледаме барањата од

Јубилеен 100-ти број на неделникот „Скопско Ехо“

Јубилеен 100-ти број на неделникот „Скопско Ехо“

Неделникот „Скопско Ехо“ по јубилеен, 100-ти пат, се среќава и појавува со и пред своите читатели. Од редакцијата на „Скопско Ехо“ истакнуваат дека тоа не е мала работа, доколку се земе предвид дека неделникот му припаѓа на семејството на печатени весници кои се потешко опстојуваат на, како што се вели, немилосрдниот медиумски пазар каде електронските

Култура

Светска премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на 10 февруари во Берлин

Светска премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на 10 февруари во Берлин

Најновиот филм на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија”, кој е во главната конкуренција на престижниот Берлински Филмски Фестивал, својата премиера пред интернационалната публика ќе ја има на 10-ти февруари, а ќе биде прикажан осум пати во текот на фестивалските денови. Премиерата ќе биде во главната сала на Берлинскиот Филмски

„Оревокршачка“ со две изведби во МОБ

„Оревокршачка“ со две изведби во МОБ

Македонска опера и балет најави две изведби на балетската претстава „Оревокршачка“ во среда, 30 јануари, и во сабота, 2 февруари, со почеток во 20 часот. Се работи за детска бајка чиј автор, Т.А.Хофман, дејствието го поврзал со празнувањето на големите празници. Врз основа на бајката, Мариус Петипа го пишува либретото, а музиката ја компонирала Петар

Премиера на „Крал Иби“ од Васил Христов во Драмски театар

Премиера на „Крал Иби“ од Васил Христов во Драмски театар

Вечерва во 20 часот, во Драмски театар премиерно ќе се изведе претставата „Крал Иби“ од Алфред Жари, во режија на Васил Христов. Режисерот за текстот напишан пред 122 години вели дека се третира како првата модерна авангардна драма во театарската продукција и е еден од првите три стилизирани бурлески, каде Жари ги исмева и покажува аномалиите на модерното

Претставата „Детето сонува“ премиерно на сцената на Битолскиот театар

Претставата „Детето сонува“ премиерно на сцената на Битолскиот театар

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола ги заврши подготовките за прва изведба на театарската претстава „Детето сонува", чиј автор е Ханох Левин (1943-1999), а режисер Итаи Дорон, двајцата од Израел. Првата верзија на текстот датира од 1939 година и била со наслов „Бродот Св. Луис – Песни за смртта“, драмски текст кој викендов битолските актери ќе го

Колумни

Пред нас е многу жешка пролет

Пред нас е многу жешка пролет

Во интервјуто што го направив со Џевдет Хајредини, чии економски и политички анализи се бравурозни, длабоки и остри, тој вели дека нема зошто некоја година да се прогласува за економска година, како што тоа го направи Владата, затоа што таква треба да биде секоја година. Логично. Како што е (уште повеќе) логично секоја година да биде година на човековите

Кованици искалени од нашето време (1)

Кованици искалени од нашето време (1)

Љокација ‒ кафаната во која си се тагнал за пијанка. Клентузијасти ‒ луѓе чие хоби е да се прават кленови секој викенд. Ќефтеринг ‒ кога си го тераш ќефот како што душата ќе ти нарача. Лескапизам ‒ кога сметаш дека сите животни проблеми најлесно се забораваат со лесковачка скара и пиво. Види Пивофест. Здрв живот ‒ 5 дена работење цел ден пред компјутер,

Малески се качува на Водно

Малески се качува на Водно

Нам нема да ни биде тешко да добиеме подобар претседател од лудакот кој се уште мисли дека е претседател, но тоа во овој момент нема да биде доволно. Потребна ни е личност која ќе биде знак дека играта сме ја издигнале на повисоко ниво. Макар над двопартијноста со својата категорична конфронтација и ултимативна конфликтност или над еднопартискиот триумфализам

Кому му припаѓа политичкото срце на административците?

Кому му припаѓа политичкото срце на административците?

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Во пресрет на уште еден политички земјотрес каков што ќе бидат претседателските избори, да не зборуваме за можноста од предвремена парламентарна општа тепачка, добро прашање е колку гласачи во Македонија се, всушност, платени за својот глас со пари. Ова прашање, со други зборови, се однесува

Свет

Путин го пофали Ердоган

Путин го пофали Ердоган

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека подобрувањето на руско-турските односи е лично постигнување на турскиот претседател Таип Ердоган. Ердоган, како што нагласи Путин, вложува голем труд и енергија со цел да ги подобри односи. „Господине претседателе, драг пријателе, тоа во голема мера е твоја лична заслуга, твое лично достигнување, вложувајќи

Попокатепетл повторно активен, исфрла столбови чад во висина од 3 километри

Попокатепетл повторно активен, исфрла столбови чад во висина од 3 километри

Вулканот Попокатепетл во централниот дел на Мексико повторно се активира исфрлајќи пепел и вжарени камења три километри во воздухот заедно со облаци од чад, кои се движат кон околните градови, соопшти денеска мексиканската служба за цивилна заштита. Службата соошти дека вжарени камења и пепел паѓаат во области оддалечени два километра од вулканот,

Претседателот на парламентот се прогласи за преоден претседател на Венецуела

Претседателот на парламентот се прогласи за преоден претседател на Венецуела

Претседателот на парламентот на Венецуела, единствената институција контролирана од опозицијата, Хуан Гуаидо вечерва се прогласи за преоден претседател на државата, пред десетици илјади приврзаници во Каракас. „Официјално се колнам дека ќе ги преземем овластувањата од извршната власт како претседател на Венецуела со цел да добиеме преодна влада и слободни

Одблокирањето на работата на американската Влада под знак прашалник

Одблокирањето на работата на американската Влада под знак прашалник

Белата куќа не соопшти дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе стави вето на законот во Сенатот со кој ќе се одблокира работата на Владата до 8 февруари, при што би продолжиле преговорите околу неговото барање за изградба на ѕид на границата со Мексико. Портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс одби да каже дали Трамп ќе го потпише законот

Балкан

Бугарија ќе го укине „купувањето“ државјанство

Бугарија ќе го укине „купувањето“ државјанство

Бугарија планира да го укине законот кој овозможува „купување“ бугарско државјанство преку инвестирање во државата, соопшти бугарското Министерство за правда, укажувајќи дека овој закон не донел никакви значајни економски бенефити за земјата. Овие законски измени следат по извештајот на Европската комисија во кој се предупредува Бугарија дека со тој

Грците утре ќе се изјаснат за Договорот од Преспа

Грците утре ќе се изјаснат за Договорот од Преспа

За Договорот од Преспа ќе се гласа утре во грчкиот Парламент. Седницата во грчкиот парламент за ратификација на Договорот од Преспа започна со жестока дебата. Опозицијата имаше голем број процедурални прашања, приговори и барања за одложување на седницата, но и најава за барање на гласање на доверба на премиерот Алексис Ципрас. Претседателот на грчкиот

За две години во Германија се преселиле над 200 илјади Хрвати, Сриби и Босанци

За две години во Германија се преселиле над 200 илјади Хрвати, Сриби и Босанци

Извештајот на германската Сојузна служба за миграции (БамФ) за вселување и иселување од Германија во 2016 и 2017 година, покажува дека голем број граѓани од Балканот одлучиле да се преселат во оваа земја. Само од Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија, кои имаат најголема миграција во регионот, за тие две години во Германија се доселиле 211.791 лица

Грчките интелектуалци го поддржаа Преспанскиот договор

Грчките интелектуалци го поддржаа Преспанскиот договор

Околу 250 грчки интелектуалци и уметници денеска потпишаа поддршка за Преспанскиот договор. „Со Преспанскиот договор се затвора голема рана која стоеше отворена речиси три децении. Тоа е фер договор и компромис кој ја штити иднината на граѓаните на двете земји преку мир, солидарност и соработка“, се наведува во Иницијативата за поддршка, a пренесува

Бизнис

Премиерот Заев со владина делегација на Светскиот економски форум во Давос

Премиерот Заев со владина делегација на Светскиот економски форум во Давос

Премиерот Зоран Заев од денеска до 25 јануари ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, заедно со заменик претседателот на Владата на РМ, Кочо Анѓушев и со министерот за економија, Крешник Бектеши. Како што соопшти владината прес-служба, Заев на форумот во Давос, на кој и оваа година учествуваат шефови на држави и влади,

Пензиите помалку ќе растат за да не се зголеми границата за пензионирање, пензионерите револтирани

Пензиите помалку ќе растат за да не се зголеми границата за пензионирање, пензионерите револтирани

Embedded video for Пензиите помалку ќе растат за да не се зголеми границата за пензионирање, пензионерите револтирани Пензиите помалку ќе растат за да не се зголеми старосната граница за пензионирање, вели министерката за труд. Со законските измени усогласување ќе има два пати годишно согласно растот на трошоците на живот. Покачувањето на просечната

Лозарите бараат да не се дозволи ликвидација или продажба на поранешната винарија со германски капитал

Лозарите бараат да не се дозволи ликвидација или продажба на поранешната винарија со германски капитал

Лозарите бараат да не се дозволи класична ликвидација или продажба на поранешната винарија со германски капитал која сега е во стечај, а од која тие побаруваат околу 680 илјади евра основен долг, за неплатено грозје од 2015 година. Ова е ставот кој беше заземен синоќа, на средбата на претставници на лозарите со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев

Finance Central Europe магазинот ги рангираше најдобрите банки во Македонија

Finance Central Europe магазинот ги рангираше најдобрите банки во Македонија

Finance Central Europe магазинот во своето 19-то годишно рангирање на банките во Југосточна Европа, ги рангираше и најдобрите банки за 2018 година во Македонија врз основ на пет критериуми и го прогласи најдобриот банкар во земјава. За најдобра банка во Македонија, според магазинот, е прогласена Стопанска банка АД Скопје, најдобра банка според јачината

Hi-Tech

Huawei го претстави новиот P Smart 2019 на специјален настан во Скопје

Huawei го претстави новиот P Smart 2019 на специјален настан во Скопје

Huawei вчера го претстави својот нов паметен телефон P Smart 2019 , кој е веќе достапен и во Македонија. Новиот телефон беше промовиран на специјален настан н а кој присуствуваа претставници на медиуми за технологија, бизнис и забава , заедно со популарните гејмери и блогери. Со демонстрации и интерактивна дискусија, беше нагласена важноста на дизајнот,

Xiaomi концептот за телефон на превиткување

Xiaomi концептот за телефон на превиткување

Xiaomi прикажа интересен концепт на телефон, со голем екран и се користи како таблет... Замислете, читате вести или ракувате смартфон голем колку таблет, а кога ќе ви здосади, може да го преклопите и да добиете смартфон со мал екран. Прототипот на Xiaomi би можел да се нарекува Xiaomi Dual Flex или Xiaomi MIX Flex.

Астероидот Апофизис би можел да се судри со Земјата во 2068 година

Астероидот Апофизис би можел да се судри со Земјата во 2068 година

Астрономи од Петербуршкиот државен универзитет посочуваат дека, според пресметките, астероидот Апофизис, со пречник од 325 метри, би можел да се судри со Земјата во 2068 година. Астероидот во 2029 година ќе помине крај нашата планета на оддалеченост од 38.000 километри – растојание десетпати помало од она меѓу Земјата и Месечината. Следниот пат тоа

Како правилно да ја полните батеријата на паметниот телефон?

Како правилно да ја полните батеријата на паметниот телефон?

Просечниот век на траење на батеријата на смартфонот е една од две години, а со правилна употреба можете да ја продолжите нејзината трајност. Во продолжение ви откриваме што се митови, а што вистина, кога се работи за полнењето на батеријата кај телефоните. Не е добро да се користи телефонот додека се полни Ова исто така не е точно. Телефонот можете

Автомобили

Како настанала лимузината на Путин - од скици до асфалт

Како настанала лимузината на Путин - од скици до асфалт

Министерството за индустрија и трговија на Русија објавило видео на кое се гледа како се прави претседателската лимузина "Aurus". Тоа е прв видео-дизајн и сите фази од создавањето на "Aurus Senat Limusine" се развиени од страна на ФГУП "NAMI" во рамките на проектот "Кортеж". Проектот започнал во 2013-та година, а ФГУП "NAMI" развил сосема нова платформа

Ford го претстави „освежениот“ Mondeo

Ford го претстави „освежениот“ Mondeo

Редизајнираниот „Ford Mondeo“ дебитираше на саемот за автомобили во Брисел. Покрај стилските подобрувања, претставена е и нова моторизација, како и караван верзија со хибриден погон. И покрај претходните шпекулации за можното повлекување на „Mondeо“ од Европа, „Ford“ им понуди на европските купувачи им понуди „освежена“ верзија од овој модел. Стилските

Новиот Peugeot 2008 веќе се тестира по патиштата?

Новиот Peugeot 2008 веќе се тестира по патиштата?

И покрај тоа што најдобро продаваниот SUV на Peugeot моделот 3008 доминира во SUV секторот, сепак во компанијата со лав во логото сакаат да ја заземат круната и во најбрзо растечкиот сегмент на европскиот континент – малата SUV класа Во пониската класа на SUV сегментот Renault Captur доминира на пазарот со повеќе од 1 86.000 продажни места минатата

Renault го обнови Twingo

Renault го обнови Twingo

Renault објави информации за обновената верзија на целосно новата генерација на легендарното Twingo и исто така потенцираше дека компактниот автомобил стана уште попривлечен и свеж, со нови можности за персонализација, со модерен инфо-комуникациски систем и три бензински верзии. Со погонски агрегат поставен позади, компактна должина и најдобрата можностза

Наука

Научници создадоа микророботи што ќе ги прочистуваат артериите

Научници создадоа микророботи што ќе ги прочистуваат артериите

Швајцарски истражувачи од лозанскиот ЕПФЛ институт и ЕТХ Цирих создадоа микророботи, коишто можат автоматски да го менуваат обликот и да го приспособуваат според тоа каде се наоѓаат, и кои ќе може да се вбризгуват во човековите крвни садови. Нивната намена би била да нѐ снабдуваат со лекарства или да ги прочистуваат артериите. Микроапаратите ќе бидат

Европската вселенска агенција со амбициозен план: За три години ќе ископува руда на Месечината!

Европската вселенска агенција со амбициозен план: За три години ќе ископува руда на Месечината!

Реголитот ја прекрива целата површина на Месечината до длабочина од 3,5 метри и би можел да биде преработен за од него да се добие кислород, вода и гориво потребно за понатамошни истражувања и колонизација на сателитот на Земјата. Европската вселенс агенција “ESA” планира да започне со рударење на Месечината до 2025-та година. Од “ESA” веќе потпишаа

„Предоцна е за да нема последици“: Мразот на Гренланд се топи 4 пати побрзо отколку во 2003-та

„Предоцна е за да нема последици“: Мразот на Гренланд се топи 4 пати побрзо отколку во 2003-та

46 Споделувања Share Tweet Мразот на Гренланд се топи далеку побрзо отколку што се мислеше, а можно е веќе да е дојдено и до точката од која нема враќање, покажува новото научно истражување. Според студијата објавена во американскиот Proceedings of the National Academy of Sciences, брзината на топење на гренландскиот мраз денес е дури четири пати поголема

Дали можеме да наследиме траума?

Дали можеме да наследиме траума?

Кон средината на октомври научниците од Калифорнија објавија истражување за затворениците во американската граѓанска војна во кое се наведува дека кај машките деца на злоупотребувани воени затвореници биле утврдени 10 отсто поголеми шанси да умрат отколку кај нивните врсници, во која било возраст од животот. Ова откритие е во согласност со епигенското

Забава

Она кога ќе навлечеш тајландски готвачи на македонска песна

Она кога ќе навлечеш тајландски готвачи на македонска песна

Во македонско-тајландски ресторан на битолчанецот Иле Моша во Сиднеј се служи македонска скара, но и тајландски специјалитети. Токму готвачите кои се задолжени за таи храната направиле атмосфера која како “зараза” се шири по социјалните мрежи. Додека ги приготвувале порциите тие ја пееле песната “Ти само ти” од Марјан Коцев.

Легендарната пејачка е со 16 години помлад од неа

Легендарната пејачка е со 16 години помлад од неа

Легендарна канадска пејачка Селин Дион го изгубила сопругот пред три години... Уште пред неколку години се појавија гласини дека 50-годишната пејачка е во тајна врска со 16 години помладиот танчер Пепе Муњозо, но сега тие тврдења се демантирани со тоа што изјавиле дека се само добри пријатели. Меѓутоа, на ревијата на Александар Вотје во Париз повторно

Карлеуша хистерично викала среде снимање

Карлеуша хистерично викала среде снимање

Среде снимањето на Ѕвездите на Гранд, Јелена Карлеуша која се најде деновиве во порно скандал, почнала да вика хистерично и да беснее. - Тргни ја од мене оваа будала, не сакам да седам до неа. Не сакам да бидам до Снежана Ѓуришиќ тоа не е добро за моето здравје, викала на цел глас Карлеуша на Саша Поповиќ, пренесе српскиот Курир. Саша се обидел да

Еве зошто не треба да конзумирате кафе и цигари на гладно

Еве зошто не треба да конзумирате кафе и цигари на гладно

еМногумина не можат да го започнат денот без утринско кафе и цигари, не размислувајќи колку е опасно за нивното здравје. Бројни студии покажуваат дека црно кафе има многу придобивки за телото, но дека не треба да се консумира на празен стомак, бидејќи во овој случај може да биде многу штетно за здравјето. Кога кафето се консумира на празен стомак го

Живот

8 знаци кои покажуваат дека партнерот психички ве злоупотребува

8 знаци кои покажуваат дека партнерот психички ве злоупотребува

Емотивното уништување во врската може да остави многу поголеми последици и од физичкото, затоа што од таквата врска е невозможно да побегнете. Ако сте збунети и не можете со сигурност да одредите дали вашиот партнер емотивно ве злоставува, следните 8 знаци ќе ви ги отворат очите. 1. Чести промени на расположението Во еден момент е внимателен, а веќе

82-годишниот пензионер Тони кој го освои регионот, покажува како вежба

82-годишниот пензионер Тони кој го освои регионот, покажува како вежба

Деновиве дедо е вистински хит на социјалните мрежи со своите легендарни препораки за здравјето. 82-годишниот Селмани Таљат од Хрватска се прослави со својата изјава за N1 TV во која тврди дека не постои грип и дека пензионерите треба да престанат да се жалат и да почнат да вежбаат за да бидат здрави. За камерата на 24 Sata, Тони покажа дел од вежбите

Слушањето музика на работа ја поттикнува креативноста, но ѝ пречи на логиката

Слушањето музика на работа ја поттикнува креативноста, но ѝ пречи на логиката

Многумина на своето работно место слушаат музика. На некој музиката му помага да му мине побрзо денот, некој, пак, има подобра концентрација, а некој така ја елиминира бучавата од околината. Но, не сите надредени се сложуваат со слушањето музика на работа. А, што велат стручните лица? Симон Ритер од холандскиот Универзитет „Радбоуд“ и Сем Фергусон

„Гугл“ ќе развива центар за вештачка интелигенција во Берлин

„Гугл“ ќе развива центар за вештачка интелигенција во Берлин

„Гугл“ ја отвори својата нова централа во Берлин, каде подоцна планира да развие центар за вештачка интелигенција. Според германските медиуми, развојот на овој центар „Гугл“ го планирал во соработка со Германскиот истражувачки центар за вештачка интелигенција (ДФКИ) и со локалните компании САП и Телеком, но засега не е постигнат договр и идејата најверојатно

Љубов

Во кое време сака тој, а во кое време сака таа

Во кое време сака тој, а во кое време сака таа

Науката: Нивото на хормоните варира во текот на денот и управува со сексуалната желба, затоа пред сексот погледнете на “часот на страста” и зголемете ги шансите за совршено задоволство. Жените и мажите имаат различни секс-биоритам Сексуалниот биоритам на слободните жени е на врвот од понеделник до четврток, а на оние во брак или во постојана врска

Колку често среќните парови водат љубов

Колку често среќните парови водат љубов

Темата што секогаш не интересира е зачестеноста на сексуалните односи во среќните врски... Не треба да се споредуваме, но истражувањето дошло до заклучок дека сексот не е најважната работа во врската. Истражувањето се правело дури 40 години и објавено е во американското списание „Social Psychological and Personality Science“. Резултатите откриваат

Зезањето со партнерот е добро за врската, велат научниците

Зезањето со партнерот е добро за врската, велат научниците

Научниците од Државниот универзитет во Северна Каролина докажаа дека ако правите шеги на сметка на партнерот, тоа е одлично за зацврстување на врската, но само ако знаете каде да ја повлечете границата. Професорот Џефри Хол, истражувач од катедрата за комуникологија при Универзитетот на Канзас, направи анализа на 39 истражувања со вкупно 1.500 испитаници,

Секс роботите може да иницираат пораст на разводите

Секс роботите може да иницираат пораст на разводите

Луѓето сѐ почесто и сѐ повеќе користат секс-роботи за да ги задоволат своите сексуални потреби, што во иднина може да доведе до поголем број разводи, сметаат експертите. Освен тоа, роботите стануваат сѐ понапредни и пософистицирани. За да им дадат колку што е можно подобра услуга на корисниците, тие „учат“ и да имитираат човечки емоции и реакции. Поради

Сцена

Карлеуша го запознала Врањеш со својата мајка

Карлеуша го запознала Врањеш со својата мајка

Босанскиот фудбалер Огњен Врањеш во изјава за „Хит информер“ открил дека освен што повремено се сретнувал и со ќерките на Јелена Карлеуша, ја запознал и нејзината мајка Дивна. „Не сакам повеќе да зборувам за Јелена. Сè што имав кажав во моето соопштение на ‘Инстаграм’ и тоа е вистината. Можам само да потврдам дека ги сретнував нејзините ќерки во поминување

Излегоа номинациите за „Оскар“ 2019

Излегоа номинациите за „Оскар“ 2019

Денеска имавме можност да ги видиме номинациите за 91-то издание на „Оскар“ наградите. Како и претходните години, така и оваа, има некои филмови кои се може да се видат во повеќе номинации, а оваа година најмногу добија „Рома“ и „Фаворитот“, двата филма се со по 10 номинации. Најдобар филм „Рома“ „Црниот пантер“ „Црн член на Кју-клукс клан“ „Боемска

Уште два концерта на Каролина и Македонската филхармонија

Уште два концерта на Каролина и Македонската филхармонија

Бидејќи првично закажаните два концерта на Каролина Гочева и оркестарот на Македонската филхармонија беа експресно распродадени , пејачката соопшти дека додадени се уште два кои ќе се одржат на 20 и 22 февруари. „ Изминатиов период постојано добивавме пораки од луѓе што не успеале да купат влезници затоа што првите два концерта се распродадоа уште

Веста за 8.5 милионскиот договор на Тошиќ ја потврди Јелена Карлеуша

Веста за 8.5 милионскиот договор на Тошиќ ја потврди Јелена Карлеуша

Јелена Карлеуша утрово рано се разбудила, уште во шест часот и одма почна да објавува фотографии кои ги направи во Кина за роденденот на Душко. Стави селфи, слики со менаџерот и се со ред Карлеуша објави. А потоа и милионската цифра која Душко ќе ја добие со договорот за кој многу се шпекулираше.

Мода

MARRIOTT BRIDAL FASHION NIGHT / SPRING-SUMMER’ 2019: Сега е  времето да кажете ДА на фустанот на вашите соништа!

MARRIOTT BRIDAL FASHION NIGHT / SPRING-SUMMER’ 2019: Сега е времето да кажете ДА на фустанот на вашите соништа!

Идните невести ќе имаат уште една шанса да ги видат најубавите венчални фустани на седмиот The Bridal Fashion Night, закажан на 4 февруари, во Скопје Мериот хотел. Ги повикуваме сите идни невести! Венчавката претставува еден од најважните денови во животот на една жена. Откако кажавте ,,Да’’ сосема сигурно е дека сте преокупирани со организацијата

Сите погледи свртени кон Моника Белучи...

Сите погледи свртени кон Моника Белучи...

На неодамна одржаната ревија на Диор во Париз, за пролетната „haute couture" колекција, присуствуваше кремот на светскиот шоу бизнис. Меѓу гостите, вниманието особено го привлече прекрсната Моника Белучи. Иако сама по себе таа секогаш е впечатлива за медиумите, овој пат особено модните критичари и посветија внимание, укажувајќи на вистинскиот избор

„Шанел“ донесе лето во снежниот Париз

„Шанел“ донесе лето во снежниот Париз

Модната куќа „Шанел“ приреди ревија на висока мода во импровизирана медитеранска градина, наспроти снежното и ветровито време во Париз. Моделите ги носеа креациите низ сценографијата што ја сочинуваше градина со палми и базен, во стилот на вила од Тоскана, што, пак, беше во контраст со снегот што паѓаше на стаклениот покрив на Големата палата. (Фото:

Викторија Бекам одржала модна лекција: Вака се комбинираат зимски капут и салонки!

Викторија Бекам одржала модна лекција: Вака се комбинираат зимски капут и салонки!

По музичката кариера со омилената женска група Spice Girls, Викторија Бекам стана една од најценетите британски дизајнерки чии креации ги обожаваат модните зависнички. Викторија Бекам во секоја прилика изгледа како штотуку да се слегла од модната писта, а нејзините минималистички комбинации се секогаш трендовски. Сопругата на Дејвид Бекам повторно

Хумор

Боно од „У2“ му ја испеа на Обама „Рамо, рамо“ од Мухарем Сербезовски

Боно од „У2“ му ја испеа на Обама „Рамо, рамо“ од Мухарем Сербезовски

На групата „Балкански хумор“, на социјалната мрежа Фејсбук, се појави монтирано видео од настапот на групата „У2“, на кое главниот член во бендот Боно Вокс, му го пееше хитот „Рамо Рамо од Мухарем Сербезовски, на поранешниот американски претседател Барак Обама. „Ау каква екипа, каква песна. Види и Боно го научил балканскиот јазик. Кој би рекол дека

Утринска тепачка на двајца возачи сред улица

Утринска тепачка на двајца возачи сред улица

На социјалните мрежи кружи снимка од двајца мажи кои се тепаат на сред улица, додека возачите од околните автомобили ги набљудуваат. Од непозната причина, мажот од возилото со бела боја тргнал да се пресмета со возачот позади него. По неколкуте примени удари, тој паѓа на земја. На снимката се гледа дека ѝ покрај неуспешните обиди, едниот од нив е упорен

Самохран татко

Самохран татко

Патувања

Отворен уникатен „вселенски“ хотел, како порачан за љубителите на научната фантастика

Отворен уникатен „вселенски“ хотел, како порачан за љубителите на научната фантастика

32 Споделувања Share Tweet Необичен хотел неодамна е отворен во рускиот град Алушта на Крим, пишува Russia Today. Необичноста на хотелот е очигледна уште штом ќе влезете низ вратата, бидејќи целиот ентериер е во стил на вселенски брод. Хотелот воедно е дел од поголем комплекс во кој се наоѓаат и музеј и забавен центар. Називот на хотелот е „The Guardian

10 најефтини дестинации за Вашето следно патување

10 најефтини дестинации за Вашето следно патување

Порталот Hoppa кој е специјализиран за авиотранспортот, пред брзо време објави листа со дестинации кои што се најскапи за патување и дестинации кои што се најефтини. Hoppa направи навистина интересна ранг листа преку начин на кој што тие пресметале колку просчено на еден човек ќе му треба за таа дестинација. Од преубавите места на Азија, до модерните

Најдобрите европски дестинации за Денот на вљубените!

Најдобрите европски дестинации за Денот на вљубените!

Сигурно веќе сте размислувале како можете да го зачините месецот на љубовта и да направите нешто поразлично. Доколку вашата девојка или сопруга суптилно ви кажала дека сака посебно изненадување за овој Ден на вљубените, најдоброто нешто што можете да ѝ го подарите е патување. Доколку не можете да се одлучите за дестинација, овие предлози се совршени

Лондонскиот аеродром Хитроу и понатаму е најпрометниот аеродром во Европа

Лондонскиот аеродром Хитроу и понатаму е најпрометниот аеродром во Европа

Најголемиот аеродром во Лондон, „Хитроу“, и понатаму цврсто стои на лидерската позиција на листата со најпрометни аеродроми во светот. Со повеќе од 80 милиони патници годишно, зад себе го остави парискиот „Шарл де Гол“, кој оствари промет од 72,2 милиони патници, пишува Bloomberg. На листата со најпрометни аеродроми се приклучи и московскиот „Шереметјево“,

Здравје

Неколку начини за да согорите поголем број калории

Неколку начини за да согорите поголем број калории

Се прашувате како полесно да согорите повеќе калории, во продолжение следуваат мали совети кои ќе ви помогнат околу ова прашање… Развијте поголема мускулна маса. За разлика од масните наслаги, мускулите остануваат активни и кога телото мирува. Дури и најмалите контракции на мускулите водат до согорување на калории. Вежбајте редовно и одржувајте ја

Надокнадете ги изгубените течности: Докторите укажуваат на опасност од дехидратација во зима!

Надокнадете ги изгубените течности: Докторите укажуваат на опасност од дехидратација во зима!

На ниските температури се намалува протокот на крвта, а организмот се обидува да се ослободи од водата. Додека е ладно, поретко чувствуваме жед, што е особено опасно кај постарите кај кои тоа чувство и природно е послабо. Состојбата ја влошува и тоа што телото природно почнува да губи течност, па до 85. година вкупната количина се намалува и до 10%

Ефтин зачин, одличен за слабеење, но и за сите видови болки, особено за грлоболка

Ефтин зачин, одличен за слабеење, но и за сите видови болки, особено за грлоболка

Ако некаде сте слушнале дека ловоровиот лист е отровен, тоа е делумно вистина, но само за кучињата и мачките и тие никако не би смееле да го јадат, а и на трудниците им се препорачува да го избегнуваат во исхраната. Сите останати би требало да го користиме што повеќе затоа што делува антиоксидативно, противвоспалително и антивирусно, а одличен е и

Лекарите трврдат: Гушкањето има бројни лековити својства - Лекува осаменост, депресијата, стрес...

Лекарите трврдат: Гушкањето има бројни лековити својства - Лекува осаменост, депресијата, стрес...

Научниците откриле дека прегратката има лековито својство и дека добро влијае на нашето психичко здравје, а особено помага за лекување на осаменоста, депресијата, анксиозноста и стрес. Научниците тврдат дека гушкањето ослободува окситоцин во мозокот кој може да поттикне чувство на интимност и да ја унапреди социјалната врска на две лица. Високото ниво

Храна

Погачици со чварки

Погачици со чварки

Потребни состојки: 1 кг брашно 2 јајца 200 мл кисела павлака 400 мл млеко 1 свеж квасец сол шеќер 40-50 гр мелени чварки свинска маст по потреба (1-2 лажици) Начин на подготовка: Сомелете ги чварките и додајте сол и бибер по вкус и 1 лажица свинска маст. Измешајте убаво. Смесата треба да биде кремаста, па по потреба додадете уште малку маст. Во малку

Топло чоколадо со чили

Топло чоколадо со чили

Чоколаден пијалок со остар вкус на чили и арома на рум – зошто да не? Потребно е само десет минути да се подготви пијалок за да ги воодушеви оние со посебен вкус. Состојки 100 гр чоколадо 5 дл млеко 2 ванила стапчиња 2 лажици мед 10 гр мелено чили 2 гр сол 5 дл рум Подготовка Загрејте го млекото, ставете ја ванилата и оставете го да отстои 10 минути

Јадевте и пак се направивте „тупан“?

Јадевте и пак се направивте „тупан“?

Дали ви е познато она чувство кога нешто ви е толку вкусно што не сакате да престанете со јадењето иако сте веќе одамна сити? Сакале да признаеме или не, прејадувањето е честа појава, особено ако откако ќе се прејадете на ручек се најдете и пред ново искушение – вкусен десерт. Затоа понекогаш изгледаат смешно сите оние препораки како да се чувствувате

Зошто треба да престанете со хеликоптер родителство?

Зошто треба да престанете со хеликоптер родителство?

Дали сте и вие еден од оние родители кои апсолутно го контролираат секој сегмент од животот на детето, од пишување домашно, играње, носење во училиште па сѐ до јадење? Таканареченото хеликоптер родителство подразбира дека вие цело време го надгледувате и го контролирате своето дете восекој сегмент од неговиот живот, од пишување домашно, играње, носење

Фудбал

Барса и Ајакс во вечна врска – Де Јонг е само последниот од низата „каталонски“ Холанѓани

Барса и Ајакс во вечна врска – Де Јонг е само последниот од низата „каталонски“ Холанѓани

Барселона го потври доаѓањето на Френки де Јонг од Ајакс за фантастични 75 милиони евра, продолжувајќи ја традицијата на холадски фудбалери во Каталонија, почната со легендата Јохан Кројф. Ајакс уште еднаш докажа дека ја има можеби најсилната „школа“ за фудбалери во 21-годишниот Де Јонг, за кого се бореа и Манчестер сити и Пари Сен-Жермен, но сега

Марадона: Се надевам дека пилотот само го згрешил аеродромот и Сала е жив

Марадона: Се надевам дека пилотот само го згрешил аеродромот и Сала е жив

Сеуште се трага по аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала на кого во понеделникот вечерта му се губи трагата со авионот со кој патувал од Франција кон Велика Британија. Вчера беа пронајдени некои делови од авионот, но нем никаква трага од фудбалерот и пилотот на малиот авион. Легендарниот Диего Марадона денеска изјави дека со мислите е со младиот Аргентинец,

Сала и денес не беше пронајден, спасувачкиот тим без надеж дека ќе биде пронајден жив

Сала и денес не беше пронајден, спасувачкиот тим без надеж дека ќе биде пронајден жив

Потрагата за исчезнатиот авион со напаѓачот на Кардиф, Емилијано Сала и пилотот Дејвид Иботсон беше прекината за денес. Полицијата соопшти дека „интензивната“ деветчасовна потрага не открила траги од авионот. Дали потрагата ќе продолжи воопшто, ќе се одлучува утре. Сепак, според спасувачкиот тим, „нема надеж“ дека двајцата ќе бидат пронајден живи.

Тепачка, па апсење во Фулам, во главна улога францускиот фудбалер, Камара

Тепачка, па апсење во Фулам, во главна улога францускиот фудбалер, Камара

Лондонски „Гардијан“ обајви денеска дека Французинот Абубакар Камара (23) е уапсен завчера во клупскиот тренинг центар поради сомнеж дека на неидентификувана личност и нанел физичка повреда. Тамошната полиција излезе со соопштение во кое се вели: „Еден човек со 20-тина години е уапсен поради сомнеж дека нанел телесна повреда и криминална штета. Тој

Кошарка

Торонто поуспешен од Сакраменто, Далас ја прекина низата порази

Торонто поуспешен од Сакраменто, Далас ја прекина низата порази

Торонто поуспешен од Сакраменто, Далас ја прекина низата порази Кошаркарите на Торонто го совладаа Сакраменто и ја забележаа третата последователна победа, Далас славеше над Лос Анџелес Клиперс и ја прекина серијата од четири порази во низа. Торонто триумфираше над Сакраменто со 120:105. Во отсуство на Каваи Леонард, прва ѕвезда во тимот беше Кајл

Гостивар го обезбеди потписот на Американецот Ефинаји

Гостивар го обезбеди потписот на Американецот Ефинаји

Македонскиот кошаркарски прволигаш Гостивар додаде ново име во своите редови кое треба да биде сериозно освежување-засилување во продолжението од сезоната-тоа е Тенксли Ефианаји. Станува збор за играч кој има 24 години и е висок 198 сантиметри, а во Македонија и Гостивар доаѓа од Бугарија од тимот на Балкан од Ботевград. Во Европа има играно уште во

Работнички рутински го „преплива“ Охрид за десетта победа во Првата лига!

Работнички рутински го „преплива“ Охрид за десетта победа во Првата лига!

Кошаркарите на Работнички победнички ја почнаа 2019 година, откако во вечерашниот последен меч од 12. коло лесно и убедливо го совладаа АВ Охрид (96-54) и избија на чело на табелата во Првата лига. Центарци беа далеку поквалитетен противник и покрај тоа што настапија без двајца стартери, Ѓорѓи Чековски и Димитар Караџовски и без никакви проблеми дојдоа

Работнички го декласира Охрид во „Градски парк“

Работнички го декласира Охрид во „Градски парк“

Кошаркарите на Работнички ја остварија десеттата победа во домашниот шампионат, совладувајќи го тимот на Охрид на домашен терен со убедливи 96-54. Разликата во квалитет беше очигледна на дуелот во „Градски парк“, а избраниците на Марин Докузовски го најавија епилогот по само 20 минути игра. На одмор заминаа со предност од 15 поени (47-32). Во третиот

Ракомет

Хрватска со утешна победа над Франција, Норвешка го „заврши“ своето

Хрватска со утешна победа над Франција, Норвешка го „заврши“ своето

Хрватска ја победи Франција со 23:20 (11:11) во меч без многу значење на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска, додека Норвешка го направи своето со убедлива 35:26 (16:13) победа над Унгарија и сега ќе се надева на фер-плеј на нивните нордиски ривали Шведска и Данска. Тоа што требаше да биде дуел за полуфинале помеѓу „коцкестите“ и „триколорите“

Червар додека ја чека казната од ИХФ: Не се плашам од никого, ама нема да ме има уште долго!

Червар додека ја чека казната од ИХФ: Не се плашам од никого, ама нема да ме има уште долго!

Хрватскиот ракометен селектор, Лино Червар е во центарот на вниманието по неговите бурни реакции по контроверзниот пораз на Хрватска од Германија, најмногу по заслуга на чудните одлуки на данските судии. Вратата на Хрватите за влез во полуфинале е затворена, денеска им преостанува само мечот против Франција за задржување на можноста за олимписки квалификации

Дибиров со прекрасни вести за Вардар: Русинот ги израдува сите навивачи на клубот

Дибиров со прекрасни вести за Вардар: Русинот ги израдува сите навивачи на клубот

Македонија го заврши настапот на СП во Германија и Данска, па сега сите погледи полека но сигурно кај ракометната публика се свртуваат кон настапите на Вардар во Лигата на шампионите. Навивачите на „црвено-црните“ повторно се загрижиа пред празниците откако бројни ракометар од актуелниот состав се поврзуваа со заминувања а со тоа воедно и иднината

СП2019:: „Кариоките“ ги средија и „рибарите“, африканското дерби го доби Египет

СП2019:: „Кариоките“ ги средија и „рибарите“, африканското дерби го доби Египет

Ракометната репрезентација на Бразил во натпреварот од третото коло од главната групна фаза на машкото ракометно СП во Германија и Данска беше поуспешна од селекцијата на Исланд со резултат 32-29. Бразилците по скалпот на Русија, Србија и Хрватска, лесно излегоа на крај и со „рибарите“. Првото полувреме заврши нерешено, 15-15, но во вториот дел „Кариоките“

Автомото

Магнусен: Недостатокот на обвинувања е клучна особина на Хаас

Магнусен: Недостатокот на обвинувања е клучна особина на Хаас

Кевин Магнусен верува дека една од главните силни особини во Хаас, е недостатокот на култура на обвинувања, поради која други екипи во кои тој бил страдале. Хаас се докажаа како едно од изненадувањата во 2018 година, се бореа со Рено за 4то место во генералниот пласман, што воедно беше најдобрата сезона за нив во Ф1. Иако екипата има помалку вработени

Колку се добри тркачките симулации? Е-спорт шампион победи двајца професионални возачи

Колку се добри тркачките симулации? Е-спорт шампион победи двајца професионални возачи

Ако не следите еСпорт веројатно никогаш не сте слушнале за Енцо Бонито. Г. Бонито има 23 години и професионално се натпреварува во тркачки симулации. Неодамна тој успеа на тркачка стаза да ги победи Лукас Диграси и Рајан Хантер-Реј. Лукас Ди Граси секако не е во самиот врв на мотоспортот, но е поранешен возач во Formula 1, и сегашен возач во Formula

Заубер откри датум за промоција

Заубер откри датум за промоција

Формула 1 тимот на Заубер откри дека официјално ќе го претстави својто болид на првиот ден од предсезонскиот тест во шпанска Барселона. Лани швајцарците го открија својот болид преку Интернет, една недела пред да почне првиот тест. Но, сезонава првиот тест е 8 деноти порано, така што новиот Алфа Ромео заубер ќе го види светлото на денот во боксот во

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Пред некој ден возачот на Ферари, Себастијан Фетел, порача дека неговиот тим можеби конечно ги има „состојките“ со кои конечно ќе го победат Мерцедес, а сега момците од Маранело како да му испраќаат порака на Луис Хамилтон. Британскиот возач кој минатата сезона во Ф1 се круниса по петти пат како владетел во овој авто-мото спорт, а денеска доби интересна

Тенис

Ѓоковиќ во полуфиналето на Австралија опен

Ѓоковиќ во полуфиналето на Австралија опен

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето на Австралија опен. Денешниот противник на Србинот во четвртфиналето, Кеи Нишикори од Јапонија немаше сили да го доигра цел меч и се предаде во текот на вториот сет. Во моментот на прекинот Ѓоковиќ водеше со 6:1 и 4:1. За Ѓоковиќ ова е седмо полуфинале на Грен слемот во Мелбурн и прво по 2016

Две Чехињи и Јапонка во битката за број 1

Две Чехињи и Јапонка во битката за број 1

По завршувањето на Отвореното првенство на Австралија, женскиот тенис ќе има нова број 1. Три од полуфиналистките имаат шанса да се искачат на првото место на светската ВТА листа, а место таму ќе отстапи Симона Халеп, која беше елиминирана во осминафиналето во Мелбурн откако загуби од Серена Вилијамс. Наоми Осака, Петра Квитова и Каролина Плишкова

Новинар се обиде да го испровоцира Ѓоковиќ, Новак знаеше да му одговори

Новинар се обиде да го испровоцира Ѓоковиќ, Новак знаеше да му одговори

Новак Ѓоковиќ се соочи со непријатна ситуација на конференцијата за медиуми откако се пласираше во полуфиналето на Австралија Опен. Кеи Нишикори го предаде мечот со Ѓоковиќ , па Србинот така за нешто помалку од еден час поминат на теренот се пласираше во полуфиналето. Еден новинар на конферецнијата очигледно беше фан на играта на Надал па испрати мала

Зошто Мирка Федерер никогаш не зборува за медиумите?

Зошто Мирка Федерер никогаш не зборува за медиумите?

Додека Роџер Федерер е еден од најинтервјуираните спортисти на планетата, неговата сопруга, поранешната тенисерка Мирка Вавринец нема дадено официјално интервју со години. Симон Граф, авторот на неодамна издадената биографија на 20-кратниот гренд слем шампион, вели дека тоа е по барање на самиот Федерер. „Тој и препорача да не го прави тоа уште пред

Микс

Отворено е пријавувањето за 7-та Авицена женска трка

Отворено е пријавувањето за 7-та Авицена женска трка

Трчањето од година во година е сѐ поголем тренд во Скопје и Македонија. Уште повеќе радува фактот што жените имаат сѐ поголема свесност за значењето на спортувањето и негувањето на нивниот здрав начин на живот. Минатата година повторно беше срушен рекордот на Авицена женска трка во која учествуваа над 1.700 тркачки кои што излегоа на булевар Илинден

Усик најдобар боксер за 2018 во ВБЦ верзијата

Усик најдобар боксер за 2018 во ВБЦ верзијата

Украинецот Александар Усик е прогласен за најдобар боксер во 2018 година од страна на Светскиот боксерски совет (WBC). Минатата година Усик го освои купот „Мухамед Али“ и стана апсолутен светски шампион во првата тежинска категорија. На 21 јули 2018 година во Москва, Усик со едногласна одлука на судиите го победи Мурат Гасиев кој ги бранеше титулите

Русија пред нова суспензија од ВАДА

Русија пред нова суспензија од ВАДА

Русија пред нова суспензија од ВАДА Светската анти-допинг агенција соопшти дека Русија може да се соочи со исклучување од Олимписките игри во Токио доколку се потврди дека во изминатиов период се менувале податоците во московската лабораторија. Воедно постои стравување дека ВАДА ќе даде препорака Русија да добие забрана на одредено за организирање

УФЦ херој – Вердум спаси двајца давеници во Калифорнија!

УФЦ херој – Вердум спаси двајца давеници во Калифорнија!

Бразилската УФЦ ѕвезда, Фабрисио Вердум херојски помогна да се спасат двајца тинејџери кои се давеа на една плажа во Калифорнија 41-годишниот Вердум со своето семејство уживал на плажата, кога дел од луѓето забележале двајца тинејџери кои се дават, а кога фајтерот сфатил дека има само еден спасувач на плажата, решил самиот да помогне. „Возилото на


European websites free sex movie Japan porn video cheap fjallraven backpack European News Web cheap gymshark Yoga clothing cheap tumi backpack cheap hydro flask Water bottle News web cheap off white Sportswear