1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Последни новости

  1. Правила и услови за користење

   Прочитајте ги сите правила и услови пред да почнете да пишувате.
   Теми:
   3
   Мислења:
   11
  2. Генерална ИТ дискусија

   Дискусија за работи кои се однесуваат на ИТ а неможат да се сместат во друг дел од форумот.
   Теми:
   1,144
   Мислења:
   20,065
   Последно: Kade mozam da zemam Xiaomi Pocophone F1 so 8GB ram bxxxn, 20 Јануари 2019 at 16:30
  3. IT.mk известувања

   Сите вести, известувања и најави за и околу IT.mk и соодветните сервиси.
   Теми:
   157
   Мислења:
   3,766
   Последно: Тест фаза: Верификувани компании The GameMAster94, 17 Јануари 2019 at 15:52
  4. Ваши сугестии / забелешки / проблеми

   Овде истакнете ги сите Ваши забелешки, сугестии и проблеми за се во врска со форумов.
   Теми:
   556
   Мислења:
   10,311
   Последно: Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би.... Oliverbds, 17 Јануари 2019 at 21:48
  5. Добродојдовте!

   Нови сте на форумов? Претставете се тука.
   Теми:
   600
   Мислења:
   10,523
   Последно: Josto da man. D, 10 Декември 2018
  1. ИТ Вести од светот

   Дискутирајте за сите светски гео-политички случувања кои влијаат и се поврзани со ИТ.
   Теми:
   966
   Мислења:
   9,346
   Последно: Raspberry Pi - најефтиниот компјутер smole, 11 Јануари 2019
  2. ИТ Вести од Македонија

   Дискутирајте за сите ИТ новости и случувања во Македонија
   Теми:
   577
   Мислења:
   8,146
  1. Генерална дискусија

   Општа тема поврзана со Интернет.
   Теми:
   1,721
   Мислења:
   34,584
   Последно: Македонски Пошти- општа дискусија krema, 20 Јануари 2019 at 04:16
  2. CMS (WordPress, Drupal, Magento, Joomla...)

   Форум за сите дискусии поврзани со CMS системи, аддони и плагини за нив и сл
   Теми:
   54
   Мислења:
   506
   Последно: Хостинг за Wordpress + WooCommerce HocusPocus, 20 Јануари 2019 at 15:48
  3. Дигитални Крипто-валути

   Се поврзано со mining и крипто-валути.
   Теми:
   35
   Мислења:
   8,258
  4. Интернет провајдери

   Подфорум за интернет провајдери.
   Теми:
   55
   Мислења:
   6,635
  5. Старт-ап сцена

   Место за дискутирање на македонската, регионалната и светската старт-ап сцена. Споделувајте интересни стартапи и новости поврзани со нив.
   Теми:
   15
   Мислења:
   216
  6. Е-Бизнис

   Тука дискутирајте за начини на заработка online, е-бизнис решенија и слично.
   Теми:
   586
   Мислења:
   13,986
  7. Интернет Маркетинг

   Дискутирајте на теми поврзани со е-маркетинг - начин на промоција на веб сајтови, оптимизација за пребарувачи и слично.
   Теми:
   178
   Мислења:
   2,365
   Последно: Реклами на македонски портал darkcode, 11 Јануари 2019
  8. Веб Хостинг

   Тема за хостинг решенија, карактеристики, компании и слично.
   Теми:
   443
   Мислења:
   4,569
   Последно: Пишување статии Mr.Jack, 20 Јануари 2019 at 17:46
  9. Блогирање и блогосфера

   Дискусии за се во врска со блоговите и блогирањето. Размена на искуства, соработка и дискусија помеѓу блогерите.
   Теми:
   149
   Мислења:
   1,254
  10. Останато

   Сите останати работи поврзани со Интернет, корисни веб линкови, веб софтвер и слично.
   Теми:
   767
   Мислења:
   9,223
   Последно: Продавници за сликарски прибор sas_klar, 17 Јануари 2019 at 09:43
  1. Процесори, матични плочи и меморија

   Дискусии за процесори, матични плочи и мемории
   Теми:
   1,842
   Мислења:
   35,438
   Последно: Intel vs AMD toshex, 20 Јануари 2019 at 17:55
  2. Графички картички, звучни картички и монитори

   Дискусии за разни видови на графички картички, звучни картички и монитори.
   Теми:
   1,644
   Мислења:
   40,821
   Последно: Nvidia - Генерална дискусија prichina, 20 Јануари 2019 at 07:00
  3. Скенери и принтери

   Дискусија за секаков вид на печатачи и скенери
   Теми:
   247
   Мислења:
   2,117
  4. Overclock & Modding

   Место за сите ентузијасти и љубители на екстремни компјутери
   Теми:
   279
   Мислења:
   8,425
  5. Конфигурации

   Се за конфигурации,помош,мислења,најдобри производи...
   Теми:
   585
   Мислења:
   16,303
  6. Преносни компјутери и таблети

   Форум наменет за дискусија поврзана со преносни уреди, проблеми, препораки и дополнителна опрема
   Теми:
   617
   Мислења:
   10,555
   Последно: Батерија за Asus и сервис Garfield', 20 Јануари 2019 at 16:38
  7. Електроника - гаџети, електронски компоненти

   Дискусија на електроника и електронски компоненти
   Теми:
   290
   Мислења:
   36,048
   Последно: Електронски цигари gokica, 20 Јануари 2019 at 18:10
  8. Oстанато

   Дискусија за сите останати компјутерски делови.
   Теми:
   2,905
   Мислења:
   54,141
   Последно: Каде да барам ваков маус пад? StalkeR, 20 Јануари 2019 at 17:28
  1. Генерална дискусија

   Општа дискусија во врска со компјутерски софтвер за сите постоечки оперативни системи. (Рецензија, ревизија, критики, предлози, оцени, итн.)
   Теми:
   1,875
   Мислења:
   19,616
   Последно: Kodi - Генерална дискусија Luxell, 12 Јануари 2019
  2. Драјвери

   Драјвери. Ваши проблеми, решенија.
   Теми:
   419
   Мислења:
   3,110
   Последно: Пернамент дисабле драјвери Arabian, 2 Декември 2018
  3. Софтвер за мобилни уреди

   Секаков вид софтвер поврзан со мобилните уреди (aпликации, игри, итн.)
   Теми:
   201
   Мислења:
   1,539
   Последно: Проблем: Viber activation code null_ptr, 2 Септември 2018
  4. Софтвер за останати видови на ИТ уреди

   Дискусии за сите останати видови на софтвер.
   Теми:
   123
   Мислења:
   1,117
   Последно: Plant simulation dule_, 16 Мај 2018
  1. Microsoft Windows

   98, ME, OS/2, NT, 2000, XP, 2003, Vista, CE, 7 и други.
   Теми:
   1,396
   Мислења:
   24,017
   Последно: Windows 10 генерална дискусија Metuzalem, 20 Јануари 2019 at 09:06
  2. GNU/Linux

   RedHat, Debian, SuSe, Fedora, Ubuntu, Slackware, Mandriva и други.
   Теми:
   960
   Мислења:
   9,850
   Последно: Проблем со VPN преку OpenVPN aleksuperior, 18 Декември 2018
  3. BSD

   OpenBSD, FreeBSD, NetBSD...
   Теми:
   9
   Мислења:
   100
   Последно: PC-BSD AndrejFerdzo, 11 Септември 2018
  4. Mac OS

   Mac OS 7/8/9, Mac OS X, Darwin...
   Теми:
   176
   Мислења:
   2,139
  5. Oстанати

   AIX, Solaris, BeOS, Palm OS, Xenix и други.
   Теми:
   81
   Мислења:
   796
   Последно: Ainol Mini PC II | RTL8723B joki89, 7 Декември 2017
  1. LAN // WAN // MAN // PAN // CAN

   Зборувајте за LAN, WAN, MAN и сите други видови на мрежи, нивен софтвер, хардвер, конфигурација и слично.
   Теми:
   620
   Мислења:
   6,754
   Последно: USB Gigabit LAN Pinout ARMac, 20 Јануари 2019 at 15:56
  2. Wi-Fi

   Тука дискутирајте за сите работи поврзани со Wi-Fi
   Теми:
   454
   Мислења:
   6,324
  3. VPN и VLAN

   Тема за работи поврзани со VPN и VLAN
   Теми:
   30
   Мислења:
   269
   Последно: Route Your Request To Internet I.Cage, 26 Јуни 2018
  4. VoIP

   Теми во врска со VoIP.
   Теми:
   31
   Мислења:
   405
   Последно: VIP Communicator / VIP SIP на нокиа tinodj, 24 Јули 2018
  5. Oстанато

   За се останато во врска со мрежи и протоколи, дискутирајте тука.
   Теми:
   267
   Мислења:
   3,667
   Последно: Помош за приоритет на интернет сообраќај ARMac, 20 Јануари 2019 at 13:34
  1. Компјутерска безбедност

   Дискутирајте за безбедност на информации - софтвер, хардвер и методи за заштита, видови напади и друго.
   Последно: ManageEngine OpManager Privilege Escalation zeroscience, 19 Јануари 2019 at 11:47
  2. Криптографија // Стеганографија // Енкрипција

   Дискусија за разни видови прикриени комуникации и енкрипција на фајлови.
   Теми:
   45
   Мислења:
   391
   Последно: OTF енкриптирање на фалјови moongose, 4 Август 2017
  3. Сигурност кај мобилни телефони

   Дискутирајте за сигурноста на мобилните телефони
   Теми:
   21
   Мислења:
   429
   Последно: ES File Explorer безбедносни пропусти ARMac, 19 Јануари 2019 at 03:18
  1. C // C++

   Дискусии поврзани со C и C++ програмски јазици.
   Теми:
   527
   Мислења:
   5,058
   Последно: led strip на arduino krema, 20 Декември 2018
  2. Java

   Дискусии поврзани со Java
   Теми:
   180
   Мислења:
   1,354
   Последно: Помош со задача..... kstojanovski, 2 Јуни 2018
  3. PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)

   Дискусии поврзани со PHP, ASP и JSP
   Теми:
   543
   Мислења:
   3,882
  4. ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion

   Дискусии поврзани со програмирање во ASP.NET, VB.NET, C# и Coldfusion
   Теми:
   207
   Мислења:
   1,234
   Последно: Барам Unity Developer xlisp, 8 Јануари 2019
  5. Програмирање на мобилни платформи

   Дискусии поврзани со програмирање на Androird, iPhone, BlackBerry, Symbian... u name it!
   Теми:
   44
   Мислења:
   323
  6. Delphi // Kylix // Object Pascal

   Дискусии во врска со програмските јазици Delphi, Kylix и Object Pascal
   Теми:
   88
   Мислења:
   647
   Последно: Проблеми со Virtual_Keys VictorYovev, 19 Јануари 2018
  7. Perl // Ruby // Python

   Дискусии поврзани со најупотребуваните script-like програмски јазици.
   Теми:
   55
   Мислења:
   376
   Последно: Ruby/Ruby on Rails DonFrozex, 10 Декември 2018
  8. Visual Basic

   Дискусии поврзани со Visual Basic
   Теми:
   113
   Мислења:
   976
   Последно: Анг-Мак и обратно речник bobmkd, 6 Јули 2018
  9. ActionScript

   Дискусии во врска со ActionScript
   Теми:
   41
   Мислења:
   284
   Последно: Барам Flash игра во Action Script 3 Belco15, 12 Мај 2014
  10. Assembly

   Дискусии поврзани со ASM програмирање
   Теми:
   20
   Мислења:
   162
   Последно: Assembler туторијали Naile, 19 Декември 2018
  11. Останати

   Дискусии во врска со сите останати програмски јазици.
   Теми:
   226
   Мислења:
   2,197
   Последно: Сите функции на CNC USB контролерот Garfield', 20 Јануари 2019 at 16:29
  1. HTML, CSS, JavaScript, XML базирани

   Дискусии и помош во врска со описните јазици, како и нивна манипулација.
   Теми:
   446
   Мислења:
   3,646
   Последно: Барам / нудам пракса за Front-end Petar.MK, 20 Јануари 2019 at 17:31
  1. Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S

   Дискусија и помош во врска со сите видови бази на податоци.
   Теми:
   137
   Мислења:
   931
   Последно: NoSQL - MongoDB jovankaramac, 7 Септември 2018
  1. Дизајн и графика

   Веб дизајн, принт дизајн, 3D моделирање, анимација и слично.
   Теми:
   491
   Мислења:
   7,864
   Последно: Unreal Engine 4 fuUuUzZzZy, 9 Јануари 2019
  2. Дигитални апарати, камери и слично

   Дискусии поврзани со дигитални апарати, камери и нивно користење.
   Теми:
   247
   Мислења:
   3,614
   Последно: Canon 100D + RC4 (дали се компатибилни) bxxxn, 19 Јануари 2019 at 11:12
  3. Видео и аудио продукција

   Креирање на видео и аудио фајлови, софтвер, компресија и друго.
   Теми:
   471
   Мислења:
   5,856
   Последно: Предлог за слушалки (Headphones) Sludge.Factory, 6 Јануари 2019
  1. Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него

   Дискусии во врска со радио и телевизија, радио и телевисиска опрема, мрежи, канали, сигнали, нивна трансмисија и модулација.
   Последно: Препорачајте IPTV sostius, 16 Јануари 2019 at 22:08
  1. Мобилни телефони

   Дискусии за мобилни телефони, нивна употреба, подесување и слично.
   Теми:
   1,700
   Мислења:
   88,839
  2. Преостанати мобилни уреди

   Дискусии за разни мобилни уреди.
   Теми:
   63
   Мислења:
   637
   Последно: Избор на Гармин навигација krema, 4 ноември 2018
  3. Додатоци

   Сите видови на додатоци за овој тип на уреди.
   Теми:
   101
   Мислења:
   826
  1. Туторијали

   Тука постирајте секаков вид на туторијали поврзани со информатичката технологија.
   Теми:
   393
   Мислења:
   3,793
   Последно: Печатење плочка! електротехника kolesk, 15 Декември 2018
  2. Факултети

   Дискусии за факултети и формални ИТ студии
   Теми:
   16
   Мислења:
   959
   Последно: Semos ili Seavus za javascript ? Matorski, 17 Јануари 2019 at 21:54
  3. ИТ книги и списанија

   Тука зборувајте за ИТ книги, списанија, магазини и литература (вклучувајќи и е-книги)
   Теми:
   146
   Мислења:
   1,275
  4. ИТ Сертификација

   Linux Professional Institute, Micrоsoft corporation, Cisco systems, Citrix systems, Sun Microsystems, IBM, CompTIA, MySQL, Oracle, ISC2, XML, ICT Council, Novell и други.
   Теми:
   95
   Мислења:
   1,125
   Последно: Everest online akademija imperial, 23 Јуни 2018
  5. Останато

   Тука објавувајте линкови до останати едукативни матерјали, корисни артикли, колумни и слично.
   Теми:
   205
   Мислења:
   3,305
   Последно: Државна матура резултати mihovkris, 27 Декември 2018
  1. Генерална дискусија

   На барање на корисниците, го отвараме форумов за споделување на искуства - позитивни и негативни - низ македонските ИТ продавници, локални и национални. Ова е генерална дискусија на темата.
   Теми:
   67
   Мислења:
   4,758
   Последно: Сериозни проблеми со Anhoch сервис TylerMkD, 20 Јануари 2019 at 17:41
  2. Сугестии за IT.mk/market

   Темава е за сугестии на производи со кои имате добро искуство и се достапни на нашиов пазар, да ни ги предложите да ги поставиме во IT.mk/market
   Теми:
   6
   Мислења:
   83
   Последно: Kupuvam televizor kiko98, 23 Мај 2018
  1. Игри

   Генерална дискусија за игри
   Теми:
   1,035
   Мислења:
   19,246
   Последно: Која игра ја плешаш во моментов? StalkeR, 20 Јануари 2019 at 16:55
  2. Конзоли

   Дискусии за PS 2 и 3, Wii, Xbox + 360 и сите останати конзоли.
   Теми:
   160
   Мислења:
   2,609
   Последно: PlayStation 4 дискусија Ficho, 12 Јануари 2019
  3. PC

   Тука дискутирајте за PC игрите.
   Теми:
   371
   Мислења:
   8,252
   Последно: Топ 5 игри elrusius, 18 Јануари 2019 at 16:53
  4. E-спорт

   Тема за гејминг турнири, тимови, натпревари и општо е-спорт.
   Теми:
   32
   Мислења:
   706
   Последно: Продавам 2x World of Tanks акаунти Costigan_Jr, 12 oктомври 2017
  5. Гејминг општество

   Дискусии за случувања, кланови и друго.
   Теми:
   119
   Мислења:
   1,996
   Последно: Vip Game Fest на 22 и 23 декември 2018 skullmonkey, 10 Декември 2018
  1. Вработување

   Форумот Вработување е префрлен во сервисот IT.mk/kariera
   Теми:
   377
   Мислења:
   1,853
  2. Купувам

   Доколку имате понуди или барате да купите нешто, ова е тема за вас.
   Теми:
   1,602
   Мислења:
   7,744
   Последно: Kupuvam r-sim loc geek, 20 Јануари 2019 at 15:01
  3. Продавам

   Доколку имате да понудите нешто за продавање, искористете ја оваа тема.
   Теми:
   3,544
   Мислења:
   27,257
  1. Off-topic теми

   Имате нешто да кажете што не е поврзано со ИТ? Интересни вести, информации или пак сакате да озборувате - Ова е вистинското место за Вас.
   Теми:
   1,430
   Мислења:
   33,624
   Последно: Цепки од огласи toshex, 18 Јануари 2019 at 21:04
  2. Боречки клуб

   Имате проблеми со некој член? Именувајте го во оваа тема и искажете му ги чувствата или објаснете му две-три работи.
   Теми:
   189
   Мислења:
   5,892
   Последно: Проверен огласувач Fatal1ty_, 3 ноември 2018

Japan porn video free sex movie Asian sex video cheap Ncs off white Sportswear cheap Ncs anello backpack NCS European websites cheap Ncs swissgear backpack cheap Ncs fjallraven backpack cheap Ncs hydro flask Water bottle cheap Ncs tumi backpack