Министерскиот совет на ЕУ ќе одлучува за пристапните преговори на Северна Македонија

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Земјотрес од 2,6 Рихтерови степени во Струмица

Вести Македонија

Заев: ЕУ вети – ако вие испорачате и ние ќе испорачаме

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Прва македонска мобилна апликација „Челенџер““ на натпреварот за зелени бизнис-идеи

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Регионална конференција по повод меѓународниот ден против сиромаштијата

Вести Македонија Ударни вести

Жерновски: Економијата и дипломатијата – рака под рака

Вести Македонија Ударни вести

Димитров во Брисел пред клучната недела за датумот за преговори

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Георгиевски: Бугарскиот ултиматум e укинување на Договорот за добрососедство

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев: Времената суспензија на Ременски е можност за докажување на невиност

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Штип добива нов споменик – четириметарска шивачка игла

Алтернатива Вести Македонија Настани

ФК Вардар: Честит Ден на народното востание на македонскиот народ

Вести Македонија

Пендаровски-Ван дер Белен: Почеток на преговорите со ЕУ ќе биде заслужено признание за Северна Македонија

Вести Македонија Ударни вести

Германија и Франција бараат од Турција итно да престане со воената операција во Сирија

  Најмалку 14 лица погинаа, меѓу кои и петмина цивили, во нападот на турските сили врз еден конвој во кој имало и странски новинари, во непосредна близина на градот Рас ал Аин, соопшти Сирискиот Центар за набљудување на човековите права. Според оваа невладина организација со седиште во Лондон, во нападот биле ранети уште најмалку 10 лица. Според известувачот на телевизијата „Франс 2“, во моментот на нападот во конвојот имало и повеќемина странски новинари. "Бевме во конвојот на курдските цивили кој беше гаѓан од турските сили и нивните сојузници во Рас ал Аин. Нашата екипа е добро, но некои колеги загинаа" – напиша на Твитер

Премиерот на Етиопија, Аби Ахмед Али е добитник на Нобеловата награда за мир за 2019 година

  Премиерот на Етиопија, Аби Ахмед Али е добитник на Нобеловата награда за мир за 2019 година. Како што соопштија од Нобеловиот комитет, наградата на Аби Ахмед му се доделува за „неговите заложби да се постигне мир и меѓународна соработка, а особено за одлучната иницијатива да го реши граничниот конфликт со соседната Еритреа“. Аби Ахмед стана премиер во април 2018 година и многу брзо постигна мировен договор со соседната Еритреа со кој беше решен спорот помеѓу овие две земји кој траеше со години. Од Нобеловиот комитет напоменуваат дека Аби Ахмед посредувал и во нормализација на дипломатските односи меѓу Еритреа и Џибути, а спровел и значајни реформи во

Во Приштина трета Парада на гордоста „Во име на љубовта“

    Под слоганот „Во име на љубовта“ денеска ќе се одржи Парада на гордоста во Приштина. Парадата ќе се одржи на плоштадот „Скендербег“ во центарот на градот, со почеток во 11 часот и 30 минути. Учесниците на парадата ќе се движат по главните улици на градот, а за крај е предвидено да бидат одржани говори и културно уметничка програма. Претходните три години на Косово беа одржани три маршеви на ЛГБТ популацијата.

Турската војска почна операција „Извор на мирот“ во Сирија

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вчера објави дека турската војска почна операција „Извор на мирот“ против Курди и терористи на ИД во северна Сирија. Веднаш потоа, турската авијација нанесе воздушни напади врз погранични градови, а подоцна беше почна и копнена операција. Целта на Анкара е да создаде таканаречена “безбедна зона” без присуство на курдската милиција, во која е планирано да се сместат дел од трите и пол милиони сириски бегалци сместени во Турција. Дел од турските медиуми објавија дека операцијата го алармирала и соседен Ирак, кој на границата со Сирија веќе почнал да распоредува војска. Турската офанзива не наиде на одобрување од

Вучиќ доби речник од албански новинар за подобро разбирање во иднина

  Претседателот на србија, Александар Вучиќ доби подарок со посвета, од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. „На неговата екселенција претседателот Александар Вучиќ мојот личен речник за подобро разбирање во иднина, отколку во минатото“, пишува во посветата, на речникот кој му го подари при интервјуто кое го водеше со Вучиќ за телевизијата „Клан“.     По разговорите со претставниците со Српска листа пред изборите во Косово, Вучиќ на прес-конференција прочита документ на централната изборна коммисија во Косово, на албански јазик, и се пошегува со Сефери дали сѐ добро изговорил. Фотографијата од посветата и врачувањето на книгата ,Вучиќ ја објави на Инстаграм.

„Домаќинката“ на Бачев и Мицов, пратеничката Инга задржана и испрашувана њујоршкиот аеродром „Џон Кенеди“

  Руската пратеничка Инга Јумашева, инаку радио и ТВ водителка, била задржана и испрашувана при пристигнувањето на њујоршкиот аеродром „Џон Кенеди“. За задржувањето околу еден час на 34-годишната пратеничка руското Министерство за надворешни работи (МНР) во неделата најавила протест до САД, а протестна нота до Стејт Департментот поднела амбасадата на Русија во Вашингтон. Јумашева не се произнела за инцидентот, јавува сервисот на „Би-би-си“ на руски јазик. За случајот молчело и руското МНР и за него се дознало откако реагирал еден од повисоките претставници од руската дипломатија во САД. Тој во саботата вечерта рекол дека Инга Јумашева била задржана кога допатувала во САД два дена претходно

Џонсон: Брегзит на 31. октомври

  Да го одржиме „Брегзит“ на 31 октомври, за во 2020-та година нашата земја да продолжи напред, порача британскиот премиер Борис Џонсон, на годишната конференција на конзервативната партија попладнево во Манчестер. Џонсон упати жестоки критики до пратениците во Долниот дом кои усвоија закон со кој му се забранува да го извади Обединетото Кралство од Унијата и му наложува да побара ново одложување на Брегзит. „Тажната вистина е дека гласачите имаат поголемо влијание врз „Јас сум славна личност“ отколку што го имаат врз овој Парламент кој одбива да го испорача Брегзит, одбива да понуди било што конструктивно и одбива избори. Токму во моментот кога

Најголема воена парада во историјата на Кина

  Во Пекинг се одржа најголемата воена парада во историјата на Кина, на која учествувале 15.000 војници, 580 единици на техниката, 160 авиони и хеликоптери.     Грандиозната парада која се одржа на Плоштадот Тјенмен траела 80 минути. На оваа парада е прикажана кинеската воена технологија развиена во последните 70 години, и ја промовираше новата суперсонична крстосувачка ракета ДФ-100 или ЦЈ-100. Според извештаите на медиумите оваа ракета може да го уништи американскиот противракетен систем и да погодува цели на голема оддалеченост.     Воената парада во Пекинг ја следел и претседателот Си Џинпинг облечен во сива униформа, која многу наликувала на униформите кои ги носеле кинеските раководители

„Danke Deutschland“ – државниот врв му се заблагодари на Бундестагот

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Бундестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари за поддршката од Бундестагот. „Danke Deutschland. Со големо мнозинство гласови „за“ пратениците во германскиот Бундестаг дадоа зелено светло за почеток на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ“, напиша Пендаровски на својот Твитер профил. Премиерот Зоран Заев, кој е во Њујорк на 74. Генерално собрание на Обединетите нации, на својот Фејсбук профил заблагодарувајќи му се на Бундестагот оцени дека ова е голем поттик да продолжиме да работиме уште
Вести Став

Претстојниот eсенски самит на ЕУ: Почеток на крајот или крај на почетокот за македонското пристапување?

  Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. Тие механизми се навестени во одлуката на Бундестагот и веројатно ќе ги видиме во нашата преговарачка рамка која ќе ги уреди условите под кои ќе ги водиме нашите преговори. […]

Курти за РСЕ: Најпрвин дијалог со ЕУ, па потоа со Белград

ЦИВИЛ: Неприфатлив однос на Бугарија кон Северна Македонија

ДОМ: Донесен Правилник за зеленило за ефективна заштита на зелените површини

Активистите од „Го сакам Водно“ незадоволни од реакцијата на институциите

Наместо нов изборен модел, пратеници независни од партиските лидери

Вести Колумна Македонија Текстови Ударни вести

Западно-Балканската унија – реалност !? – Мерсел БИЉАЛИ

  Низ историјата, Балканот е познат по хиперталентот за производство на злото. Тука е вообичаено и атеистите да ги цитираат божјите книги. Тука празните зборови имаат поголемо значење од чесните дела. Доволно е да си ги офарбате со некаков лажен патриотизам, за потоа да има гладијаторски игри каде што прво изгинува вистината, невиното и нормалното. […]

Како да сме паднале од Марс – Ерол РИЗАОВ

Вести Интервју Македонија Текстови Ударни вести

Атанасов: Треба да се запали црвеното светло и многу да се работи за да се подобри образованието

  Во образованието владата прави малку, или недоволно. Оттука мојата реакција и желбата да го водам овој ресор, со целосна одговорност, вели во интервју за „Мета“ доскорешниот заменик-министер за образование, Петар Атанасов, кој со ова потврдува дека една од причините за оставката е и амбицијата да стане министер. Тоа синоќа во телевизиско интервју го кажа и премиерот […]

Талат Џафери за црногорски „Вијести“: Ќе им треба време на граѓаните да се навикнат на новото име

Фотографија Фотографија на денот

Фотографија на денот: ПРЕСПА – Гордана Аџиева-Михајловска

 

7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

  МАКЕДОНИЈА – Времето денеска ќе биде сончево со слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 3 до 11 степени, а дневната од 22 до 30 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со утринска температура до 10 степени, а дневна температура до 29 степени. Во следните денови продолжува периодот на сончево време […]

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: ЕУ вети – ако вие испорачате и ние ќе испорачаме

  “Очекуваме ЕУ да  го одржи зборот и  да испорача. Убеден сум дека Европскиот совет на 17 и 18. октомври  ќе ја донесе толку долго очекуваната одлука за почеток на преговори со земјава. Ние не очекуваме од 18 октомври да бидеме полноправна членка на ЕУ. Свесни сме дека тоа е пат, дека е процес низ […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Георгиевски: Бугарскиот ултиматум e укинување на Договорот за добрососедство

  Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски денеска на својот Фејсбук профил ги коментираше условите кои ги постави Бугарија за поддршка на Македонија за добивање датум за почеток на пристапните преговори со Европската унија. „Најновиот ултиматум од Бугарската влада го доживувам како суспендирање на Декларацијата за пријателство од 1999 година и Договорот за добрососедство од 2017 година“, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев: Времената суспензија на Ременски е можност за докажување на невиност

  “Во праксата демократските партии водени од потребата сите да бидат еднакви пред Законот, а истовремено верувајќи во презумпцијата на невиност се поставуваме вистински, демократски, како што заслужуваат граѓаните за кои постоиме како партија и како политичари, а тоа е донесување времена суспензија додека некој ја докажува својата невиност. Фросина Ременски е член на Централниот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Без оглед на функцијата ќе има санкции за сите одговорни во случајот “РЕКЕТ”

  Кога некое лице ќе биде осомничено, обвинито или слично тогаш ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа лице за да ја докаже својата невиност, вратите се отворени секогаш за секого, рече денеска премиерот Зоран Заев, прашан  дали ќе го исполни ветеното за исклучување од партијата на кој било член за […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Милошоски: Рахиќ да поднесе оставка за комуникација спротивна на законот и притворот

  “Во моментот кога лице/функционер (СЈО Катица Јанева) е во притвор, тоа лице не смее директно да комуницира со други лица и институции, освен со својот бранител или преку него. Затоа е мерката притвор. Особено не смее да комуницира со институцијата или вработените на кои може да влијае, кои може да бидат сведоци, а таа […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Кажаровски: Не ми дозволивте да ја докажам невиноста- ме осудивте на доживотен затвор!

  На дел од обвинетите во случајот „Ликвидација“, меѓу кои и новинарот Томислав Кежаровски, нема да им се суди, бидејќи кривичните дела за кои се гонеа се застарени. -“Јас сакам шанса да докажам дека сум невин и судот да ме ослободи, односно да добијам ослободителна пресуда, а не поради застарување или примена на поблага законска […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Кирацовски: Сите на распит што се сликале со Катица, Боки 13 и Кичеец

  Во интерес на истрагата за РЕКЕТ, Александар Кирацовски преку Фејсбук го повика Обвинителството кое ја води истрагата, да ги повика сите политичари на распит, кои имаат макар и една фотографија со осомничените Боки 13, Катица Јанева и Зоран Милевски Кичеец. “Очигледно, истрагата околу случајот „Рекет“ се одвива длабински, сеопфатно и транспарентно. Овој процес ќе […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

ЗАЕВ: Ја поздравувам иницијативата за регистар на професионални онлајн медиуми

  “За поздравување е иницијативата за регистар на професионални онлајн медиуми со кој ќе и се посочи на јавноста кои портали ги исполнуваат критериумите да бидат медиуми, но и кои се тие кои се придржуваат до новинарскиот кодекс при своето работење и имаат транспарентно сопствеништво и импресум, на Здружението на новинарите на Македонија, Стопанската комора […]

banner 300x250 magelan

Курсна Листа

  •  EUR 61.66 ден.
  •  USD 55.89 ден.
  •  CHF 56.08 ден.
  •  GBP 70.57 ден.
  •  AUD 37.85 ден.
  •  CAD 42.25 ден.
Алтернатива Скопје Чита

“Нешто не ти кажав” – Петре М. Андреевски

  Нешто не ти кажав Колку висок оган те изгоре однатре, само ѕидовите празни да ти останат, кај ти покапа месото, светлината, твојата стрмна кожа, оптегната и проѕирна, како вода што не може ништо да ја набрчка: кај ќе ce скине, таму ќе ce состави. A и облеката на тебе што зборуваше cè што можеше […]

Алтернатива Скопје Чита

СКОПЈЕ ЧИТА: “ЅВОНА” – Матеја Матески

Ѕвона Некаде ѕвони. Некаде далеку ѕвони. Звуците се бранови на ветрот низ тревите подгонети. Некаде ѕвони. Продолжително остро и нежно. Глуво е сѐ. Сал ритамот плиска по брегот на железото. Некаде ѕвони. Шибни ме високо и бездно. Бегајте низ кавезот звучен глуво и безнадежно. Некаде ѕвони. Малечок ѕвонам и врискам. Сѐ е затворено. Опчинет за […]

Алтернатива Скопје Чита

Не научив љубовта да ја делам -Ана БУНТЕСКА

Не знамне научив љубовта да ја делампо денови, недели, месециили како во месарница како парче мртво месо да ја измерампа да тргнам колку ќе ти дадам денесиздинстана на тивок огансо зачини внатре и посоленаа останатото да го замрзнам за друг денне научив на милилитри да ја токмампа евеовој месец секоја вечер по една мала чашказа лека […]

Алтернатива Скопје Чита

Мириса на снег… – Дарко ЛЕШОСКИ

„Секоја година кога треба да падне првиот снег, јас помислувам на жената која мене најмногу ме сакала.“ Секоја година во она доба од годината кога мириса и знаеш многу добро знаеш дека ќе падне првиот снег ја помислувам баба ми. Не ја помислувам често – напротив.И се сеќавам после нејзиниот погреб со татко ми се откостивме […]

Временска Прогноза

Skopje
11°
Sunny
06:4617:53 CEST
Feels like: 11°C
Wind: 1km/h SW
Humidity: 87%
Pressure: 1021.5mbar
UV index: 1
TueWedThu
27/10°C
27/11°C
27/11°C
Хороскоп

Месечен хороскоп за месец мај

Овен   Работа – На самиот почеток ќе имате погодности успешно да ги испланирате и организирате секојдневните активности. Од рака ќе ви оди сè што е поврзано со сообраќај, трговија, преговори и комуникација. Избегнувајте да почнувате големи и долгорочни работи. Мај ќе го започнете со поволен аспект кој ќе ви отвори можност за успешни инвестиции што […]