Other News

I pafajshëm

Nga Adnand Dushku Nuk eshte e mundur te mos shohesh frike, lot ne syte e nxenesve, studenteve, njerezve… Nje nxenes shtiret i semure; nuk do te shkoje ne shkolle. Nje student shtiret i semure; e tremb vajtja ne fakultet. Nje punojes vuan perbrenda se nuk gjen justifikim per te mos […]

Ekzistencializëm

Nga Flavia Hasko Nje shoqeri e mpire dhe e atrofizuar, si skllever fatkeq, per 50 vite me rradhe u lirua tashme nga prangat per te cliruar veteveten. Por sa jemi ne vetevetja? Sa te lire jemi ne tashme? Dhe se fundmi, ne cfare spektri human e kemi cliruar veteveten? Ne […]

Realiteti mund të shkatërrojë ëndrrën. Pse vallë nuk mundet ëndrra të shkatërrojë realitetin?

Nga Laerto Metko Qëllimet,objektivat,ëndrrat,janë pikërisht këto fjalët kyçe qe misherojne suksesin tonë.Pavarsisht permasave të tyre,fjala e pamundur asnjëherë nuk mund të gjendet aty.Asnjeherë kjo fjalë nuk mund të gjendet midis tre fjalëve qe perfaqësojnë shpresë,ambicie dhe guxim.Ndonëse për disa këto ëndrra perfaqësojnë nje distance „shumë te afërt“ aq të afërt […]

Konviktet e RSU2 me kushte bashkëkohore, kryebashkiaku Veliaj inspekton punimet në sektorin konvikteve të mjekësisë

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj inspektoi punimet që po kryhen në godinat e Rezidencës Studentore Universitare Nr.2, në sektorin e mjekësisë, duke zhvilluar më pas një bashkëbisedim me studentët që jetojnë aty. Puna ka nisur fillimisht me sallën e leximit dhe ambjentet e tjera të përbashkëta, për t’i lënë radhën […]

Atë që bëri ministri Blendi Çuçi, duhet ta bëjnë të gjithë ministrat qofshin ata që janë apo edhe që vijnë në krye të ministrive

Nga Fejzo SUBASHI/ Vendosja e Z. Blendi Çuçit si ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, për njëmijë e një arsye u prit jo vetëm mirë, por nuk pati kontestime nga mediat, apo analistët e saj. Z. Çuçi, jo vetëm që nuk është bërë objekt i sulmeve të politikës së opozitës, […]

Pas shpifjeve të gazetave dhe portaleve të ndryshme, reagon kryetari i komunës së Preshevës

Reagimin e plotë të postuar në faqën e tij zyrtare po e publikojmë më poshtë: Gazeta “Zëri” si dhe disa pamfleta lokale të paguara nga moçali zhytës i stërvjetëruarve politik në Luginë ka shpërndarë një lajm të pavërtetë për kinse jam kundër taksës 100%-she të Republikës së Kosovës ndaj mallrave […]

Krimet e Rënda procedim penal për gjyqtarin e Fierit

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë, duke u nisur nga pamjet filmike të transmetuara në datën 08.01.2019 në emisionin “Stop” të televizionit “Klan”, kryesisht, ka rregjistruar proçedim penal për veprat penale “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtojnë funksione publike” dhe “Korrupsioni […]

Zbardhet i gjithë vendi nga dëbora, vështirësohet qarkullimi i mjeteve, disa qytete pezullojnë mësimin

I gjithë vendi pothuajse është pushtuar nga reshje të dendura dëbore, gjë e cila ka penguar dhe qarkullimin lirshëm të automjeteve. Dëbora ka mbuluar Gjirokastrën, Korçën, Elbasanin, Dibren, Shkodrën si dhe shumë qytete të tjera të vendit. Trashësia e borës ka shkuar nga 15 në 30 cm, gjë e cila […]