SPORT
Simone Inzaghi

Simone Inzaghi, după ce Lazio a fost învinsă de CFR Cluj: "Meritam mai mult. Arbitrul nu ar fi trebuit să acorde acel penalti"

de Diana Ene HotNews.ro
Joi, 19 Sept 2019 Sport | Fotbal
Tehnicianul echipei Lazio Roma, Simone Inzaghi, a declarat joi seară, după meciul pierdut cu scorul de 1-2 în fața CFR Cluj, că formația sa merita mai mult și că gazdele nu ar fi trebuit să beneficieze de penalti.
Dan Petrescu

Dan Petrescu: "Trebuia să marcăm mai multe goluri, Billel nu a fost concentrat. În prima repriză a mai fost un penalti clar"

Tehnicianul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat joi seară, după victoria din meciul cu Lazio Roma, scor 2-1, că formația sa ar fi trebuit să înscrie mai multe goluri, însă Billel Omrani nu a fost concentrat.
CFR Cluj vs Lazio

Europa League: CFR Cluj vs Lazio 2-1 / Debut de vis - Campioana României a revenit de la 0-1 și e lider în grupa E

CFR Cluj a avut parte de un debut perfect în grupele Europa League, câștigând cu 2-1 duelul de pe teren propriu cu Lazio. Campioana României a fost condusă cu 1-0 de formația din Serie A, dar a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, grație unui penalty transformat de Deac (41'). Repriza secundă a fost una entuziasmantă pentru elevii lui Dan Petrescu, cu multe ocazii periculoase. Omrani, jucătorul de care se temea cel mai mult Simone Inzaghi, a adus victoria în minutul 75, în urma unei faze în care mingea a lovit bara de două ori.

Serena Williams si Patrick Mouratoglou

Patrick Mouratoglou: "Cred că timpul o favorizează pe Serena Williams. Cu cât va fi mai în formă, cu atât va fi mai periculoasă"

Jucătoarea americană Serena Williams devine din ce în ce mai rapidă și mai în formă în lupta pentru obținerea celui de-al 24-lea trofeu de grand slam și sportiva în vârstă de 37 de ani încă are timpul de partea ei, în ciuda oportunităților ratate, consideră antrenorul Patrick Mouratoglou, potrivit Reuters.
Robert Kubica

​Formula 1: Robert Kubica va părăsi echipa Williams la finalul sezonului

Polonezul Robert Kubica va părăsi echipa Williams la finalul sezonului 2018, la doar un an după ce a revenit în Formula 1.

Roger Federer, Rafael Nadal si tabloul

VIDEO FOTO Sărbătoarea tenisului - Laver Cup, în linie dreaptă: Federer, Nadal, Thiem, Kyrgios și compania, gata de start

de A.I. HotNews.ro
Toți actorii implicați în Laver Cup au ajuns la Geneva, acolo unde deja se antrenează pentru meciurile care vor avea loc în acest weekend. De la Federer, Nadal, Thiem și până la Kyrgios, Isner și Raonic tot ce are mai bun circuitul ATP (nu-l punem aici pe accidentatul Djokovic) se află la Geneva.

Novak Djokovic, la adunatul cartofilor

VIDEO FOTO Novak Djokovic, așa cum nu l-ați mai văzut până acum

de Red. Sport HotNews.ro
Joi, 19 Sept 2019 Sport | Tenis
Aflat într-o pauză competițională din cauza unei accidentări la umăr, Novak Djokovic nu a putut sta degeaba: liderul clasamentului ATP s-a dus acasă, în Serbia, acolo unde a participat la una dintre muncile de sezon - recoltatul cartofilor.
Balonul de Aur

Balonul de Aur, decernat pe 2 decembrie - Va apărea un nou premiu: Pentru cel mai bun portar

Numele câștigătorului Balonului de Aur, ediția din 2019, va fi cunoscut pe 2 decembrie, în cadrul unei gale care va avea loc la Paris (Theatre du Chatelet), informează France Football.
Cosmin Contra

Clasamentul FIFA: Coborâre de trei locuri pentru România, până pe locul 31

Naționala de fotbal a României a coborât trei locuri în clasamentul FIFA, tricolorii aflându-se pe locul 31 în lume, cu 1490 de puncte. Podiumul ierarhiei se prezintă astfel: Belgia (lider), urmat de Franța și Brazilia.
Irina Camelia Begu

WTA Seul: Irina Begu și Margarita Gasparyan, eliminate în sferturile probei de dublu

Perechea Irina Begu/Margarita Gasparyan (România/Rusia), cap de serie numărul 3, a ratat calificarea în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA International de la Seul.
Minge de fotbal

Fotbal: Ar putea fi introduse pauze obligatorii de zece minute și înlocuiri temporare în cazul jucătorilor care se lovesc la cap pe teren

International Football Association Board (IFAB), organismul care stabilește regulile jocului, va discuta la reuniunea sa din data de 23 octombrie despre posibilitatea introducerii unei pauze obligatorii de zece minute pentru controale în cazul fotbaliștilor care se lovesc la cap pe teren, precum și a înlocuirilor temporare, ca în rugby, susține The Athletic, potrivit bleacherreport.com.
Mircea Lucescu

Mircea Lucescu: "Nu merg la Rapid nici azi, nici mâine, nici peste 10 ani. Am ajuns la un nivel și nu văd cum aș putea să mai antrenez în România"

În ultima perioadă, tot mai multe speculații au apărut în legătură cu o posibilă revenire a lui Mircea Lucescu în fotbalul românesc. Că a fost vorba despre Rapid (se află în Liga 2) sau despre FCSB, variantele au fost negate de tehnicianul în vârstă de 74 de ani. "Nu merg la Rapid nici azi, nici mâine, nici peste 10 ani. Am ajuns la un nivel și nu văd cum aș putea să mai antrenez în România", a precizat Il Luce.
Patricia Maria Tig

​WTA Seul: Patricia Maria Țig, eliminată în optimi

Jucătoarea de tenis Patricia Maria Țig, locul 124 WTA, venită din calificări, a fost învinsă, joi, cu scorul de 6-4, 6-2, de spaniola Paula Badosa, locul 88 WTA, în optimile de finală ale Korea Open.
Romelu Lukaku

Efectul remizei cu Slavia: Lukaku și Brozovic, aproape de bătaie în vestiarul celor de la Inter

Atacantul Romelu Lukaku și mijlocașul Marcelo Brozovic au fost la un pas de bătaie în vestiarul echipei Inter Milano, după meciul cu Slavia Praga, terminat la egalitate, 1-1, în Liga Campionilor, informează Gazzetta dello Sport, citată de presa italiană.
Thomas Tuchel

Thomas Tuchel (antrenor PSG), după 3-0 cu Real Madrid: "Dacă vreunul mă întreabă dacă vom câștiga Liga Campionilor, plec în secunda următoare"

Antrenorul formției PSG, Thomas Tuchel, și-a ascuns cu greu satisfacția la conferința de presă organizată după succesul cu Real Madrid din Liga Campionilor.
Ansu Fati, cel mai tanar marcator al Barcelonei in La Liga

Ansu Fati (16 ani, FC Barcelona) va primi vineri pașaportul spaniol

Consiliul de Miniștri va aproba, vineri, acordarea cetățeniei spaniole celui mai promițător tânăr jucător al echipei FC Barcelona, Ansu Fati, în vârstă de 16 ani, la solicitarea Federației Spaniole de Fotbal (RFEF) și a Consiliului Superior al Sportului, anunță As.
Atletico, revenire de marca contra lui Juventus

VIDEO Atletico - Juventus 2-2 / Super golul lui Cuadrado și egalarea gazdelor în minutul 90

Juventus a condus cu 2-0 la Madrid, însă nu a fost suficient pentru o victorie (Champions League, Grupa D). Atletico a reușit să revină și să obțină o remiză în minutul 90 (scor final, 2-2). Cuadrado a înscris cel mai frumos gol al confruntării.
Zinedine Zidane

Presa din Spania după eșecul Realului la Paris (0-3): "Colaps total"

Realul a debutat cu o înfrângere dureroasă în Champions League (0-3 pe Parc des Princes contra lui PSG), iar presa din Spania a criticat puternic formația antrenată de Zinedine Zidane. "Colaps total", au titrat jurnaliștii de la AS.
City, succes categoric pe terenul lui Sahtior

VIDEO Manchester City, victorie lejeră pe terenul lui Sahtior (3-0)

Manchester City și-a respectat statutul de mare favorită, cetățenii trecând cu 3-0 de Sahtior, într-un meci contând pentru Grupa C din Champions League. Mahrez 24, Gundogan 38 și Gabriel Jesus 76 au punctat pentru trupa lui Pep Guardiola.
Di Maria, eroul lui PSG

​VIDEO PSG - Real Madrid 3-0 / Galacticii, de nerecunoscut

Real Madrid a avut parte de o seară grea la Paris (Champions League, Grupa A), formația pregătită de Zinedine Zidane fiind învinsă categoric, scor 3-0, pe terenul lui PSG. Angel Di Maria a fost eroul gazdelor de pe Parc des Princes (a bifat o dublă).
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo: "Din punctul meu de vedere, eu sunt numărul 1 în istoria fotbalului"

de Silviu Dumitru HotNews.ro
​Cristiano Ronaldo (34 de ani), fotbalistul lui Juventus, a declarat că se consideră cel mai bun fotbalist din istorie și este de părere că merită să câștige mai multe Baloane de Aur până la finalul carierei.